Ile zarabia grabarz – jakie są zarobki w branży pogrzebowej, jak wygląda praca grabarza i gdzie znaleźć oferty pracy?

Branża pogrzebowa to stale rozwijający się, stabilny rynek pracy. Wiele osób liczy na wysokie zarobki grabarza, nie zdając sobie sprawy, ile tak naprawdę wynoszą i jak trudne jest to zajęcie. Zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Ile zarabia grabarz? Sprawdź, jakie jest miesięczne wynagrodzenie brutto na tym stanowisku.

Bez dwóch zdań grabarz to bardzo potrzebny zawód. Jego rękami zakład pogrzebowy zapewnia godny pochówek, pozwalając w spokoju pożegnać zmarłych. Jednak w naszej świadomości ten zawód to niejako temat tabu. Branża, o której niewiele się mówi, bo śmierć często jest trudnym i bolesnym tematem. I chociaż niektórzy uważają, że usługi pogrzebowe to opłacalne przedsięwzięcie, kandydatów do pracy wciąż brakuje.

Zakład pogrzebowy – branża, w której groby i cmentarze to codzienność

Branża pogrzebowa w Polsce, pomimo wielu firm pogrzebowych na rynku, nie narzeka na brak pracy. To właśnie pracownicy zakładów funeralnych towarzyszą bliskim osób zmarłych, pomagając zapewnić godny pochówek. To oni przejmują obowiązek dopilnowania kwestii formalnych związanych z organizacją pogrzebu i przygotowaniem miejsca na cmentarzu. Jednak mimo wielu obowiązków i trudnych warunków pracy zarobki pracowników nie są wysokie.

Wsparcie profesjonalistów nie obejmuje tylko samej ceremonii pogrzebowej. Pracownicy oferują usługi pozwalające zaplanować pogrzeb od początku do samego końca. Wśród nich są między innymi:

  • prace porządkowe,
  • wykopanie grobu,
  • nekrologi, księgi kondolencyjne,
  • transport żałobników,
  • nagłośnienie ceremonii pogrzebu,
  • nagrobek,
  • umycie grobu czy jego przesunięcie.

Jak zostać grabarzem? Oferty pracy

Grabarz to zawód, w którym nie jest wymagane konkretne wykształcenie, nie trzeba też kończyć kursów ani odbywać szkoleń. A jednak niewiele osób decyduje się na wykonywanie jego pracy. Przygotowanie ceremonii, kopanie dołu na trumnę, bliskość zmarłych i zrozpaczeni żałobnicy… Praca przy pogrzebach jest niezwykle męcząca – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Tylko odpowiednie predyspozycje pozwalają wykonywać takie zajęcie i nie zwariować. Nie wystarczą silne mięśnie, ale liczy się też odporność na stres i psychika zdolna poradzić sobie z bliskością zmarłych. Racjonalne podejście do życia oraz empatia to dodatkowe zalety. Interesuje cię praca w zakładzie pogrzebowym? Aktualne oferty znajdziesz w popularnych serwisach ogłoszeniowych. Możesz też osobiście odwiedzić pobliskie zakłady i bezpośrednio zapytać o wolne wakaty oraz to, ile zarabia grabarz.

Ile zarabia grabarz, czyli średnie zarobki grabarzy

Korzystając z usług pogrzebowych, liczymy na kompleksowość działania. Pracownicy domów pogrzebowych muszą zapewnić usługi na najwyższym poziomie. Dzięki temu ceremonia przeprowadzana jest z szacunkiem dla zmarłego, a ostatnie pożegnanie pozwala odpowiednio pożegnać najbliższych. Praca zakładu nie kończy się na samym pogrzebie, często z jego usług korzystamy także, aby uporządkować grób lub przenieść ciało. To właśnie zadania fizyczne i bliskość żałobników sprawiają, że grabarze muszą być nie tylko silni, ale też odporni psychicznie.

Zarobki w branży pogrzebowej obrosły w mity, które nie do końca są zgodne z rzeczywistością. Według wielu wynagrodzenie grabarza nie jest współmierne do jego obowiązków i warunków pracy. Jak wyglądają zarobki w Polsce? Według najnowszych danych grabarz zarabia średnio 3 500 złotych brutto miesięcznie. Wynagrodzenie zależy od miejsca pracy, ilości pogrzebów i stawki godzinowej. Zdecydowanie więcej można zarobić w dużych miastach, gdzie pensja waha się w przedziale 2 600 do 3 600 złotych netto.

Jak widać, to, ile zarabia grabarz, zależne jest od rozmaitych czynników. Warto poznać oferty w tym zawodzie, by przekonać się o tym samemu.

Dodaj komentarz