Rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że systematycznie wzrasta zapotrzebowanie na to pracowników potrafiących tworzyć animacje 3D. Jeśli chcesz poznać aktualne informacje na temat tego, ile zarabia grafik 3D, zapoznaj się z naszym artykułem. Miłej lektury!
Grafik 3D to pracownik, który zajmuje się opracowywaniem trójwymiarowych ilustracji. Prace wykonywane przez przedstawicieli tego zawodu są chętnie wykorzystywane podczas tworzenia stron internetowych czy oprogramowania komputerowego (gry PC itp.). Od specjalisty w tym zakresie wymaga się kompetencji technicznych oraz umiejętności miękkich (ang. soft skills). Wymogi stawiane wobec tych pracowników przekładają się na to, ile zarabia grafik 3D.
Spis treści
Ile zarabia grafik 3D?
To, ile zarabia grafik 3D, jest uzależnione od poziomu jego kwalifikacji oraz doświadczenia, a także lokalizacji pracodawcy. Na stosunkowo najwyższe wynagrodzenia można liczyć w dużych aglomeracjach miejskich, w tym między innymi w stolicy.
Młodsi graficy osiągają zarobki na poziomie ok. 4 000 złotych brutto miesięcznie. Z kolei starsi specjaliści zarabiają od ok. 6 000 do nawet 10 000 złotych (tak wynika m.in. z danych zamieszczonych na portalach dotyczących rynku pracy).
Grafik 3D – praca nie tylko na etacie
Ważne jest nie tylko to, ile zarabia grafik 3D zatrudniony jako pracownik etatowy. Trzeba mieć na uwadze, że przedstawiciele tego zawodu mogą poszukiwać zleceń także we własnym zakresie. W dobie rozwijających się technologii cyfrowych oraz idei pracy zdalnej graficy coraz częściej pracują jako freelancerzy.
Zarobki freelancerów (określanych także jako „wolni strzelcy”, „gigerzy” itp.) są niezwykle zróżnicowane, a jednocześnie – nieregularne. Ich poziom zależy od wartości zleceń, aczkolwiek stawki godzinowe są zazwyczaj wyższe, niż ma to miejsce w przypadku pracy etatowej. Wynagrodzenie za pojedyncze zlecenie wynosi zazwyczaj od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że zadaniem freelancera jest samodzielne poszukiwanie zleceń oraz dbałość o kwestie formalne (podpisywanie umów o dzieło itp.).