Ile zarabia Kamil Stoch? Czy bycie mistrzem w skokach narciarskich się opłaca?

Kamil Stoch to najbardziej utytułowany polski skoczek narciarski w historii. Od ponad dekady należy do światowej czołówki i regularnie sięga po prestiżowe trofea. Jak przekłada się to na jego finanse? Sprawdź, ile zarabia Kamil Stoch.

Jeżeli mielibyśmy wymieniać najlepszych polskich sportowców ostatniej dekady, to Kamil Stoch bez wątpienia znalazłby się w ścisłej czołówce. W sezonie zimowym skoki narciarskie należą do najchętniej oglądanych dyscyplin sportowych przez Polaków, a wszystko dzięki sukcesom odnoszonym przez biało-czerwonych. Najwięcej z nich ma Kamil Stoch. Jak wpływa to na jego finanse i czy bycie mistrzem w skokach to dochodowe zajęcie? Dowiedz się, ile zarabia Kamil Stoch.

Zarobki skoczków narciarskich – od czego zależą?

Zastanawiasz się, ile zarabia Kamil Stoch i inni skoczkowie? Wynagrodzenie skoczków narciarskich zależy od kilku czynników. Przede wszystkim liczy się ich aktualna forma i miejsca zajmowane w pojedynczych konkursach Pucharu Świata, a także w większych cyklach, np. w Turnieju Czterech Skoczni i Raw Air. To tego typu zawody dają największy potencjał do zarobku. Skoczkowie narciarscy otrzymują premie pieniężne adekwatne do zajmowanych przez nich miejsc. 

Kontrakty sponsorskie

Drugą część zarobków sportowców stanowią gaże z tytułu kontraktów sponsorskich indywidualnych oraz związkowych. Tu stawka zależna jest od: rozpoznawalności zawodnika, aktualnego poziomu sportowego, historycznych dokonań oraz tego, co sobą reprezentuje. O ile część wynagrodzenia związana ze startami sportowymi jest oficjalna, o tyle gaże sponsorskie często są tajemnicą handlową i nie ma w tym zakresie wiarygodnych danych. 

Ile zarabia Kamil Stoch? Zarobki z sezonu 2021/22

Ostatni sezon nie był najlepszy w karierze Kamila Stocha, który podobnie jak cała reprezentacja Polski przeżywał słabsze miesiące. Ostatecznie zajął dalekie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a także nie błyszczał podczas najważniejszych imprez. Pozwoliło mu to zarobić 222 tysiące złotych za jego sportowe starty w sezonie 2021/22, czyli mniej więcej od listopada 2021 roku do końca marca 2022 roku. Dla porównania sezon wcześniej zarobił 586 tysięcy złotych. To wynagrodzenie związane tylko z nagrodami pieniężnymi za miejsca zajmowane w zawodach. Co ciekawe, pod względem zarobków zajął dopiero 18. miejsce w stawce, jednak był najlepszym z Polaków. Zdecydowanym liderem niedawno zakończonego sezonu jest Ryoyu Kobayashi, który na skoczni zarobił 1,4 miliona złotych. 

Wynagrodzenie z kontraktów sponsorskich 

To, ile zarabia Kamil Stoch, nie zależy wyłącznie od zajmowanych przez niego miejsc w zawodach. Skoczek może liczyć także na regularne przelewy od sponsorów. Od lat polskiego mistrza olimpijskiego wspierają takie firmy, jak m.in.: Atlas i Isover. Ponadto wspólnie z żoną utytułowany skoczek narciarski prowadzi linię odzieży i gadżetów Kamiland, a także agencję marketingu sportowego Eve-nement. Oczywiście odpowiada ona za marketing Kamila Stocha i takich zawodników jak: Stefan Hula i Dawid Kubacki. 

Ile zarabia Kamil Stoch? Ostateczne roczne zarobki naszego mistrza zależą od kilku czynników, jednak szacuje się, że jest to od kilkuset tysięcy złotych do ponad miliona złotych.

Dodaj komentarz