Ile zarabia kasjer? Poznaj pensje sprzedawców w sklepach

Na jakie miesięczne pensje mogą liczyć sprzedawcy w sklepach prywatnych i sieciach handlowych? Ile zarabia kasjer i co należy do jego obowiązków? Sprawdź, jak wyglądają realia tego zawodu. 

Mimo postępu technologii i powstania kas samoobsługowych rola kasjera w sklepach wciąż jest niezwykle istotna. Dzięki temu sprzedawcy znajdą zatrudnienie w praktycznie każdym sklepie, co ułatwia poszukiwania pracy również mniej doświadczonym osobom lub absolwentom szkół, którzy dopiero wchodzą na rynek. Poznaj specyfikę tego zawodu i dowiedz się, kim jest i ile zarabia kasjer. 

Kim jest kasjer?

Zanim dowiesz się, ile zarabia kasjer, przeczytaj, czym tak naprawdę się zajmuje. Osoba pracująca na stanowisku kasjera odpowiada za bezpośrednią obsługę klienta w sklepie, dbanie o wizerunek firmy oraz rozliczenie pieniężne za produkt lub usługę. W ramach rozliczenia sprzedawca korzysta z kasy fiskalnej i wydaje klientom ewentualną resztę. To odpowiedzialne zadanie, ponieważ jakiekolwiek błędy na kasie mogą skutkować stratami sklepu, a w konsekwencji również obniżeniem wynagrodzenia pracownika. 

Inne obowiązki kasjera

Obecnie kasjerzy coraz częściej muszą wcielać się w inne role w sklepie, w tym odpowiadają za doradztwo w zakresie sprzedaży, obsługę punktu informacji i zwrotów, wykładanie i ekspozycję towarów, czy też zmianę cenówek przy produktach na półkach. Mimo odpowiedzialnego i szerokiego zakresu obowiązków, kasjerzy nie mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie. 

Ile zarabia kasjer? Pensja w sieci Lidl

Warunki zatrudnienia w największych sieciach handlowych w Polsce są bardzo zbliżone. Początkujące osoby w zawodzie mogą liczyć na pensję przekraczającą 3 tysiące złotych brutto miesięczne, a jej dokładna wysokość uzależniona jest m.in. od lokalizacji sklepu. W niemieckiej sieci Lidl kasjerzy mogą liczyć na zarobki w przedziale 3550–4800 złotych brutto i kwota rośnie proporcjonalnie do stażu pracy w sklepie. Wyższe pensje otrzymują kasjerzy w dużych miastach, a niższe w mniejszych miejscowościach. Jest to uzależnione od realnych kosztów życia w danej lokalizacji. 

Benefity i premie

Oprócz podstawy kasjerzy w Lidlu mogą liczyć na premie związane z obecnością, dodatki pracownicze, bony i paczki świąteczne oraz jednorazową premię roczną. Te benefity realnie podwyższają miesięczne dochody z pracy w sklepie.

Ile zarabia kasjer? Pensja w sieci Biedronka

Na podobne wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy sieci Biedronka. O tym, ile zarabia kasjer tego sklepu, również decyduje jego staż i lokalizacja placówki. Zarobki wahają się w przedziale 3460–4090 złotych brutto. Na wyższe wynagrodzenie może liczyć kasjer, który swoje obowiązki łączy ze stanowiskiem zastępcy kierownika sklepu lub kierownika sklepu. Wówczas pensja może dojść nawet do 7840 złotych miesięcznie brutto. W tej sieci również można liczyć na premię miesięczną oraz nagrodę. 

Wiesz już, ile zarabia kasjer. Wynagrodzenie kasjerów w sklepach prywatnych może być nieco niższe, co wpływa na krajową średnią. Przeciętnie kasjer w Polsce może liczyć na zarobki rzędu 3400 złotych miesięcznie brutto oraz dodatkowe benefity. Zarobki wzrastają wraz z większym stażem pracy i wykonywaniem obowiązków w większych miastach. 

Dodaj komentarz