Ile zarabia kierowca karetki w Polsce? Zarobki na stanowisku ratownika

Czy każdy może zostać kierowcą karetki? Jak dostać się do ratownictwa medycznego? Pensja na stanowisku kierowcy. Jak wyglądają warunki pracy na tym stanowisku? Dowiedz się, ile zarabia kierowca karetki na miesiąc.

Jeśli zastanawiasz się, ile zarabia kierowca ambulansu, jesteś we właściwym miejscu. Z poniższego artykułu dowiesz się, ile zarabia kierowca karetki, jakie uprawnienia do kierowania pojazdami trzeba mieć i ile godzin pracy trzeba poświęcić na doskonalenie techniki jazdy!

Kim jest kierowca karetki?

Kierowca ambulansu jest ratownikiem medycznym, który prowadzi pojazd uprzywilejowany. W dzisiejszych czasach jest coraz większe zapotrzebowanie na tego typu pracowników. Uzupełniają oni zespoły ratownictwa medycznego na stacji pogotowia ratunkowego.Jeśli masz odpowiednie uprawnienia i spełniasz wszystkie wymagania, z pewnością znajdziesz satysfakcjonującą cię ofertę pracy. Zastanawiasz się, ile zarabia kierowca karetki? Czytaj dalej!

Obowiązki ratownika medycznego

Do obowiązków w pracy kierowcy należy nie tylko prowadzenie karetki, ale również inne czynności związane z zawodem lekarskim. Aby zostać zatrudnionym jako kierowca karetki, musisz umieć udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy i znać podstawy ratowania zdrowia lub życia ludzkiego. Ponadto ratownik musi umieć prowadzić pojazd uprzywilejowany w sposób efektywny i przede wszystkim bezpieczny.

Ile zarabia kierowca karetki na miesiąc? Wynagrodzenie ratownika medycznego

Kierowanie karetką jest wbrew pozorom ciężką pracą, która wymaga od pracownika ponadprzeciętnych umiejętności prowadzenia samochodu, stałego skupienia i odporności na stres. W ramach swojej pracy musi podejmować decyzje w mgnieniu oka i spoczywa na nim ogromna odpowiedzialność, za bezpieczeństwo zarówno pacjenta, jak i pozostałych ratowników. Kierowca ambulansu zarabia mniej więcej 3000 złotych netto. Wiele zależy od miasta, umowy, doświadczenia i placówki, ale wynagrodzenie nie należy niestety do najwyższych. Trochę lepsze będą zarobki osób, których pracodawcami są nie placówki publiczne, a prywatne.

Jak zostać kierowcą karetki?

Wiesz już, ile zarabia kierowca karetki. Jednak potrzebne są dodatkowe kursy i certyfikaty. Kierowca potrzebuje uprawnienia do kierowania samochodem kategorii B1. Ponadto musi ukończyć kurs na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych. W celu zaliczenia takiego kursu należy udać się do Ośrodka Doskonalenia Technik Jazdy wyższego stopnia. Minimalny wiek kursanta to 21 lat, a ponadto musi on posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania tego typu zawodu. Sam kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej. Trwa w sumie 14 godzin i kończy się egzaminem.

Jak zostać ratownikiem medycznym? Czy wykształcenie jest potrzebne?

W celu rozpoczęcia pracy jako ratownik medyczny, a następnie kierowca karetki, potrzebujesz co najmniej średniego wykształcenia. Wiedzę i umiejętności można uzyskać w szkołach policealnych, jednak obecnie potrzebne są studia wyższe na kierunku ratownictwa medycznego i uzyskanie tytułu licencjata lub magistra. W trakcie nauki studenci zyskują zarówno wiedzę teoretyczną z zakresu udzielania pomocy ludziom, jak i praktyczne umiejętności. W efekcie będą wiedzieć, jak zachować się w trakcie różnych wypadków i problemów. Następnie mogą przejść przez kurs prowadzenia pojazdu uprzywilejowanego, po którym będą mogli wsiąść za kierownicę karetki.

Kierowca ambulansu wchodzi w skład zespołu medycznego. Wiedząc, ile zarabia kierowca karetki i jakie są jego obowiązki, można ocenić, czy jest to opłacalny zawód. Mimo tego, że zarobki nie stoją na najwyższym poziomie, praca ta jest swego rodzaju misją i niesie wiele dobrego. To zdecydowanie stanowisko dla pasjonatów i ludzi z powołaniem.

Dodaj komentarz