Ile zarabia kierowca TIR-a w Niemczech? Czy to dobra praca dla polskich kierowców?

Ile zarabia kierowca TIR-a w Niemczech? Od czego zależy wysokość pensji na tym stanowisku? Dlaczego niemieccy przewoźnicy szukają kierowców w Polsce? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Na niemieckim rynku pracy brakuje kierowców ciężarówek. Dlatego na polskich portalach z ogłoszeniami często znaleźć można ofertę pracy w niemieckich firmach przewozowych. Czy warto przyjmować oferty pracy w niemieckich firmach transportowych? Ile zarabia kierowca TIR-a w Niemczech? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Ile zarabia kierowca TIR-a w Niemczech?

Minimalna godzinowa stawka kierowcy wynosi 9,82 euro brutto, ale od 1 lipca 2022 roku będzie to kwota 10,45 euro brutto za godzinę. W praktyce początkujący kierowcy zarabiają około 1800 euro za miesiąc. Doświadczeni kierowcy osiągają zarobki w kwocie około 2500 euro brutto za miesiąc. W przypadku przewozu paliwa lub materiałów niebezpiecznych pensja wzrasta do 3000 euro brutto. Kierowcy otrzymują też premie za oszczędną jazdę, za długie trasy, za pracę w nocy i przewóz niebezpiecznych ładunków.

Dlaczego brakuje w Niemczech zawodowych kierowców?

W przeliczeniu na złotówki pensja niemieckiego kierowcy robi wrażenie. Jednak biorąc pod uwagę koszty życia w Niemczech i ogólne zarobki w tym kraju, kwota jest bardzo niewielka. Dodatkowo zarobki kierowców zależą od tego, w którym landzie ma siedzibę ich pracodawca. Równie istotne jest, czy jest to mała firma przewozowa, czy duża korporacja. Poza tym szkolenie na kierowcę ciężarówek w Niemczech trwa 3 lata, podczas których kandydat do pracy pobiera tylko niewielki zasiłek. Dlatego niemiecki rynek pracy jest otwarty dla kierowców zza wschodniej granicy.

Wiesz już, ile zarabia kierowca TIR-a w Niemczech. Wielu kierowców zawodowych, zwłaszcza z zachodnich województw Polski, przyjmuje oferty pracy w Niemczech. Pensja w niemieckiej firmie przewozowej wystarcza na utrzymanie rodziny w Polsce na przyzwoitym poziomie. Nie mniej jednak nie są to zarobki, dla których można byłoby się przeprowadzić do Niemiec na stałe.

Dodaj komentarz