Farmacja to branża, w której od pracowników wymaga się solidnej wiedzy w zakresie stosowania poszczególnych medykamentów. Ostatnim szczeblem w hierarchii w branży aptekarskiej jest kierownik lokalu. Czy obszerne wymagania przekładają się na to, ile zarabia kierownik apteki?
Kierownik apteki to osoba, która musi posiadać dwa rodzaje kompetencji zawodowych. Pierwszy z nich ściśle wiąże się z farmacją: konieczna jest bardzo dobra znajomość w zakresie leków. Wiedza ta to ważny, ale nie jedyny element. Oprócz tego niezbędna jest również umiejętność sprawnego zarządzania zasobami ludzkimi (pracownikami apteki), a także znajomość zasad funkcjonowania przedsiębiorstwa. Osoba kierująca placówką musi wiedzieć, w jaki sposób monitoruje się stan zapasów, czym jest inwentaryzacja itp. Czy szereg różnorodnych zadań do wykonania wpływa na to, ile zarabia kierownik apteki?
Ile zarabia kierownik apteki?
Zastanawiasz się, jakie są przeciętne zarobki w tej branży? Z analizy danych zamieszczanych na portalach – zarówno branżowych, jak i dotyczących całego rynku pracy (np. portalu Money.pl) – wynika, że średnie wynagrodzenie kierownika apteki to około dziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.
Podobnie jak ma to miejsce w przypadku wielu innych branż, zarobki osiągane przez kierownika apteki są uzależnione m.in. od następujących czynników:
- wielkość przedsiębiorstwa. W najmniejszych firmach średnie wynagrodzenia może być nawet o niemal połowę niższe, niż średnie zarobki. Z kolei największe apteki to możliwość osiągnięcia wynagrodzenia na poziomie 15-20 tysięcy złotych miesięcznie,
- lokalizacja: na atrakcyjne dochody mogą liczyć specjaliści pracujący w stolicy oraz kilku głównych aglomeracjach miejskich w naszym kraju.
Co ciekawe, z analizy danych można wywnioskować, że najstarsi pracownicy (51-64 r.ż.) mogą liczyć na… niższe wynagrodzenia, niż ma to miejsce w przypadku ich kolegów w wieku do czterdziestego roku życia.
Jak widać, wynagrodzenie osoby kierującej apteką jest wysokie. Podczas analizy tego, ile zarabia kierownik apteki, nie wolno jednak zapominać o ogromnej odpowiedzialności spoczywającej na osobach wykonujących opisywaną profesję.