Ile zarabia kryminolog? Jak wygląda praca specjalisty ds. kryminologii?

Kryminolog to osoba, która zawodowo zajmuje się badaniem zjawisk związanych z przestępczością. Praca w kryminologii może być nie tylko pasjonująca, ale także dobrze płatna. Ile zarabia kryminolog? Dowiesz się tego po przeczytaniu naszego tekstu.

Kryminolog to osoba, która w ramach swojej pracy zajmuje się prowadzeniem badań nad przyczynami popełniania przestępstw oraz motywacją przestępców. Jest to zawód interdyscyplinarny, który porusza m.in. zagadnienia z obszaru kryminologii oraz psychologii.

Jeśli zastanawiasz się, ile zarabia kryminolog, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość: praca w obszarze kryminologii daje jednocześnie duże możliwości rozwoju i szansę na atrakcyjne zarobki. Sprawdź, jakie!

Jak zostać specjalistą ds. kryminologii?

Aby zostać kryminologiem, warto skończyć studia magisterskie, choć studia pierwszego stopnia (studia licencjackie) także powinny wystarczyć. Na uczelniach w Polsce można studiować kryminologię zarówno w trybie dziennym, jak i wybrać studia niestacjonarne.

Możliwe jest takie połączenie jak na przykład licencjat (studia I stopnia) z bezpieczeństwa wewnętrznego lub socjologii i magisterium z kryminologii. W takiej sytuacji należy porównać efekty kształcenia na poszczególnych kierunkach. Informacje na ten temat można sprawdzić na stronach uczelni. Dzięki temu zyskasz pewność, że program nauczania jest dostosowany do twoich potrzeb.

Ci, którzy zdecydują się na studia za granicą, mogą zdobyć, oprócz wiedzy teoretycznej, także umiejętność płynnego posługiwania się językiem obcym. Z kolei dla osób, które już zdobyły tytuł magistra w innej dziedzinie, dobrym rozwiązaniem będą podyplomowe studia na kierunku kryminologia.

Pamiętaj, że kryminologia i kryminalistyka to dwie zupełnie różne dziedziny nauki. Podczas gdy technik kryminalistyki będzie przygotowany w zakresie taktyki i techniki kryminalistycznej, pozwalającej poszukiwać sprawców przestępstw, wykształcenie kryminologa jest dużo bardziej skoncentrowane na rodzajach przestępstw oraz psychologicznym, społecznym i socjologicznym aspekcie zbrodni.

Wykształcenie zdecydowanie będzie miało na zarobki kryminologów. W tym zawodzie nie ma możliwości rozwoju kariery bez wyższego wykształcenia i nikt nie zatrudni cię bez dyplomu. Stopień wykształcenia i dodatkowych kwalifikacji będzie miał też wpływ na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia.

Jaką wiedzę trzeba posiadać, by zostać kryminologiem?

U kandydata na kryminologa ukończenie nauki na uczelni to istotny, ale nie wystarczający warunek; konieczne jest również zgłębianie wiedzy na temat takich zagadnień, jak na przykład:

  • funkcjonowanie systemów bezpieczeństwa w kraju;
  • prawo karne;
  • przestępczość w ujęciu socjologicznym.

Gdzie może pracować specjalista ds. kryminologii?

Po spełnieniu tych warunków możliwa jest rekrutacja w takich miejscach pracy jak na przykład służba więzienna w zakładzie karnym oraz wymiar sprawiedliwości. Oprócz tego, absolwenci kierunku kryminologia poszukują ofert pracy w instytucjach zajmujących się zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości (m.in. praca w policji). Obowiązki

Ile zarabia kryminolog? Od czego zależą zarobki absolwentów kryminologii?

Jak dotąd nie opracowano jednego raportu zbierającego dane dotycz w Polsce. Można jednak wysnuć pewne wnioski na podstawie analizy ofert pracy oraz informacji z portali branżowych.

Przyjmuje się, że średnie zarobki na różnych stanowiskach, na których wykorzystuje się wiedzę dostępną dla osób z wykształceniem kryminologicznym, zawierają się w przedziale 3500–4500 złotych brutto miesięcznie. Nie są to wprawdzie wyjątkowo wysokie płace, należy jednak pamiętać, że instytucje publiczne (to tam zazwyczaj pracują przedstawiciele tego zawodu) zapewniają stabilne miejsca pracy.

Doświadczenie i miejsce zatrudnienia

To, ile zarabia kryminolog, zależy przede wszystkim od stażu pracy oraz miejsca zatrudnienia. Generalnie, osoby zatrudnione w tej profesji mogą liczyć na większe płace w przypadku zatrudnienia na posadach w przedsiębiorstwach prywatnych. Ponadto im dłuższy jest staż pracy, tym większe szanse na wyższe zarobki.

Wiesz już, ile zarabia kryminolog w Polsce i od czego zależą jego zarobki. Warto pamiętać, że specjaliści zajmujący się kryminologią uzyskują często dochody z więcej niż jednego źródła, na przykład posiadając działalność gospodarczą poza zatrudnieniem etatowym.

Dodaj komentarz