Ile zarabia ksiądz? Jest to pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Kapłani często nie mają stałej pensji, dlatego temat wynagrodzenia w tym zawodzie nie do końca jest wyjaśniony. Jak wygląda rzeczywistość?
Kościół jako instytucja, od dłuższego czasu jest finansowana z podatków Polaków. Właśnie dlatego pytanie o pensję księdza nurtuje wiele osób. Pomimo licznych dyskusji wątpliwości na ten temat wciąż nie zostały rozwiane. Jak wygląda ścieżka do zostania kapłanem? Ile zarabia ksiądz proboszcz i nie tylko?
Spis treści
Jak zostać księdzem?
Zanim odpowiemy na pytanie, ile zarabia ksiądz, warto wspomnieć o tym, jak wygląda droga do tego zawodu.
Osoba, która decyduje się pełnić posługę kapłańską, zobowiązana jest ukończyć sześcioletnie seminarium duchowne. Z kolei w trakcie piątego roku nauki każdy z alumnów otrzyma święcenia pierwszego stopnia, a po następnym roku – święcenia kapłańskie.
Następnie będzie miał prawo odprawiać msze w niedużych parafiach, co będzie determinowało wysokość pensji księdza.
Jak dostać się do seminarium?
Już wiesz, że aby zostać księdzem, należy dostać się do wyższego seminarium duchownego. Każdy z aplikujących musi wcześniej zdać maturę, przejść rozmowę kwalifikacyjną oraz podejść do stosownego egzaminu z wiedzy religijnej. Jakie dokumenty muszą zostać dostarczone?
- świadectwo bierzmowania;
- metryka chrztu świętego;
- świadectwo ślubu kościelnego rodziców;
- opinia księdza proboszcza oraz katechety.
Po zakończeniu 6-letniej nauki każdy z uczniów zobowiązany jest do obrony swojej pracy magisterskiej, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie tytułu magistra teologii oraz przyjęcie święceń prezbiteratu.
To właśnie ten stopień jest jednym z najpopularniejszych wśród księży w Polsce. Ile zarabia ksiądz na takim stanowisku?
Od czego zależy pensja księdza?
W każdym zawodzie wynagrodzenie zależne jest od określonych czynników. Dokładnie tak samo jest w tym wypadku. Co wpływa na zarobki księży?
- wielkość parafii;
- liczba osób, która uczęszcza na msze święte;
- liczba ślubów, chrztów, pogrzebów czy komunii świętych;
- „ofiary” za posługę dawane w kopertach.
Należy pamiętać, że wypłata księdza zależy także od polityki danej parafii w kwestii składania przez wiernych ofiary. W niektórych wypadkach to ksiądz, który odprawiał mszę, otrzymuje całość gotówki. W większości parafii kapłani sumują jednak uzyskane dary, aby w późniejszym czasie się nimi podzielić. Ile zarabia ksiądz w Polsce?
Zarobki księdza – jak to wygląda?
Wszystko zależy od doświadczenia i stopnia zaawansowania księdza w jego posłudze kapłańskiej.
Można jednak założyć, że średnia wypłata księdza wynosi od 1500 do 3000 złotych netto.
Jak wyglądają zarobki w przypadku poszczególnych urzędów lub godności?
- początkujący wikary – 800 złotych netto miesięcznie;
- starszy wikary – 1400 złotych netto miesięcznie;
- notariusz Kurii Biskupiej – 2000 złotych netto miesięcznie;
- kapelan więzienny – 2200 złotych netto miesięcznie;
- kapelan w policji – 2300 złotych netto miesięcznie;
- ksiądz proboszcz – 2400 złotych netto miesięcznie;
Ile zarabia ksiądz w szkole?
Spora część księży naucza religii. Ile zarabia ksiądz w szkole? Jego pensja jest dokładnie taka sama, jak świeckiego nauczyciela. Na obie wpływa stać pracy oraz stopień mianowania. Według średnich danych ksiądz w szkole może zarobić ok. 2000 złotych netto za pracę na cały etat. Z kolei ksiądz nauczyciel dyplomowany będzie mógł liczyć na zarobek o ok. 600–800 złotych większy. Każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że to taca od wiernych oraz opłaty za wesela, chrzciny i pogrzeby przynoszą największe zyski. Ile zarabia ksiądz z tymi dodatkami?
Ile na kościół płacą wierni?
To, ile zarabiają księża, w dużej mierze zależne jest od wiernych. Niedzielna taca wynosi średnio ok.2000 złotych, co w skali roku daje kwotę ponad 100 000 złotych. Nie można jednak nie wspomnieć o tym, że 25 000 złotych z tych pieniędzy trafia do kurii. Ile kosztują najpopularniejsze usługi?
- chrzciny – ok. 250 złotych;
- ślub – ok. 700 złotych;
- pogrzeb – ok. 700 złotych.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że wierni bardzo często płacą za odprawiane msze w czyjejś intencji. W tym wypadku mówi się o kwocie rzędu 30 000 do nawet 70 000 złotych rocznie. Na samym końcu należy wspomnieć także o czymś, co tak naprawdę kształtuje dochody księży. Kolęda to czas, kiedy kapłan może liczyć na dochód 10 000 do nawet 35 000 złotych.
Ksiądz a podatki – to trzeba wiedzieć!
Wbrew ogólnie przyjętej opinii, księża rozliczają się z podatków. Są one jednak nieco inne od tych, z jakimi do czynienia ma przeciętny obywatel. Podatki księży najczęściej przeznaczone są na rzecz misji, diecezji oraz seminariów duchownych, a także spłatę kosztów kształcenia w takich miejscach. Część finansów zostaje również przekazana na wsparcie chorych kapłanów oraz wspieranie funduszu księży emerytów.
Jak wygląda emerytura księdza?
W odpowiedzi na pytanie, ile zarabia ksiądz, trzeba przypomnieć, jak wygląda emerytura na tym stanowisku. Jej wysokość po zakończeniu posługi zależna jest od tego, jaką funkcję pełnił dany ksiądz, a także, w jakiej parafii działał. Według wielu raportów kwota ta średnio wynosi ok. 5000 złotych.
Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej w przypadku biskupów, gdyż mogą oni liczyć na emeryturę rzędu nawet 10000 złotych. Nie jest także tajemnicą, że tzw. trzynasta czy czternasta emerytura znacząco zwiększa otrzymane pieniądze w skali roku. Należy jeszcze zaznaczyć, że poza emeryturą gwarantowaną przez ZUS od 65. roku życia, każdy ksiądz po 75. urodzinach będzie otrzymywał gotówkę od Funduszu Kościelnego.
To, ile zarabia ksiądz, zależy więc od kilku czynników. Część kapłanów może liczyć na naprawdę spore pensje, jednak pozostali otrzymują znacznie mniejsze wynagrodzenie. Niezależnie od tego należy pamiętać, że ksiądz to zawód, w ramach którego, tak jak w każdym innym przypadku, należy się godne wynagrodzenie.
Najczęściej zadawane pytania
Na czym zarabia ksiądz?
Wynagrodzenie księdza zależy od wielu czynników, m.in.: od wielkości parafii, liczby ślubów, chrztów, pogrzebów czy komunii świętych; wysokości datków za posługi dawanych w kopertach.
Czy ksiądz ma emeryturę?
Tak. Księża po ukończeniu 65. roku życia otrzymują emeryturę z ZUS-u, a po ukończeniu 75. roku życia dodatkowo z Funduszu Kościelnego. Kwota otrzymywana przez osoby duchowne to średnio ok. 5000 złotych.
Ile zarabia proboszcz na wsi?
Przeciętne wynagrodzenie proboszcza to około 2400 złotych netto miesięcznie.