Ile zarabia lekarz w Niemczech? Poznaj typowe zarobki w euro

Dowiedz się, ile zarabia lekarz w Niemczech! Sprawdź, jak wygląda praca lekarzy za naszą zachodnią granicą oraz na jakie stawki mogą liczyć lekarze specjaliści.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, ile zarabia lekarz w Niemczech na miesiąc, trafiłeś w dobre miejsce. Poniższy artykuł rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości, dzięki czemu dowiesz się, czy warto zostać lekarzem w Niemczech!

Dlaczego Polacy wyjeżdżają do Niemiec?

Polska służba zdrowia od lat zmaga się z brakami kadrowymi i problemami związanymi z zatrudnieniem odpowiednich specjalistów. Mówi się nawet o 70 tys. brakujących medyków w różnych profesjach. Od momentu wstąpienia do Unii Europejskiej z Polski wyjechało ponad 20 tys. specjalistów. Wielu Polaków wybiera się do Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Szwecji, ponieważ mogą liczyć tam na znacznie wyższe zarobki i lepsze warunki pracy. Ponadto za naszą zachodnią granicą, poszukiwani są specjaliści, a Polacy są dobrze wykształceni oraz gwarantują wysoką jakość pracy. Niestety zarobki lekarzy w Polsce zazwyczaj nie wynagradzają ich odpowiednio. Z tego powodu często wyjeżdżają, ponieważ za granicą mają ciekawsze perspektywy.

Lekarz w Niemczech – jak zostać lekarzem za granicą?

Przede wszystkim trzeba ukończyć studia lekarskie i zaliczyć odpowiednie specjalizacje. Uczelnie medyczną można wybrać zarówno w Niemczech, jak i w innym kraju na świecie. Najłatwiej mają obywatele Unii Europejskiej, ponieważ po zaliczonych egzaminach w UE muszą jedynie zdać egzamin lekarski, który gwarantuje dopuszczenie do wykonywania zawodu w Niemczech. Obywatele UE otrzymują nieograniczone prawo do wykonywania zawodu. Lekarze spoza Unii mogą otrzymać licencję pełną lub licencję tymczasową.

Kto może zostać lekarzem w Niemczech?

Pracę w Niemczech może rozpocząć tak naprawdę każdy, kto ukończył studia lekarskie, specjalizację i zaliczył wszystkie egzaminy. Zarówno obywatele Unii Europejskiej, jak i reszty świata mogą pracować jako lekarze w Niemczech.

Wymagania na stanowisku lekarza za granicą

Lekarze często wyjeżdżają z Polski, ponieważ czują się tutaj niedoceniani. Za granicą mogą liczyć na lepsze warunki pracy, traktowanie z należytym szacunkiem i wyższe pensje. Same wymagania jednak nie różnią się znacząco od tych w Polsce. Poza wiedzą, wykształceniem i umiejętnościami związanymi z wykonywaniem zawodu na pewno trzeba wykazać się komunikatywnością, samodzielnością i znajomością języka, który znacząco ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków.

Ile zarabia lekarz w Niemczech? Miesięczne wynagrodzenie

Według badań przeprowadzonych w 2021 roku średnia płaca niemieckich lekarzy wynosiło około 90 tys. euro brutto rocznie. To najlepiej opłacana grupa zawodowa w kraju. Wartość ta w przeliczeniu na złotówki daje zarobki ponad 417 tys. złotych rocznie. Ile zarabia lekarz w Niemczech w złotówkach? To prawie 35 tys. złotych miesięcznie. Dla porównania średnie miesięczne wynagrodzenie lekarza w Polsce wynosi między 6 a 8 tys. złotych.

Czy warto wyjechać do Niemiec, będąc lekarzem?

Jeśli znasz język i chcesz zarabiać znacznie wyższe pieniądze niż w Polsce, emigracja do Niemiec z pewnością będzie dobrym wyborem. Za naszą zachodnią granicą możesz liczyć nawet na 5-krotnie wyższe wynagrodzenie. Mimo wyższych kosztów życia i tak będziesz mógł sobie pozwolić na wyższy standard, a przy tym warunki pracy będą stać na lepszym poziomie.

Młodzi lekarze w Polsce coraz częściej czują się niedoceniani w swoim kraju i szukają alternatyw za granicą. Poza lepszym traktowaniem i warunkami pracy mogą tam liczyć na zdecydowanie wyższe zarobki. Osiągnięcie poziomu 100 tys. euro rocznego przychodu w Niemczech nie powinno stanowić problemu dla doświadczonego lekarza. Nic dziwnego, że coraz więcej specjalistów wyjeżdża z kraju.

Dodaj komentarz