Ile zarabia nauczyciel matematyki? Poznaj średnie zarobki nauczycieli

Ile zarabia nauczyciel matematyki? To zależy od jego doświadczenia zawodowego i wysokości dodatków do pensji zasadniczej. Przeczytaj i sprawdź, jak kształtuje się wynagrodzenie szkolnych matematyków.

Nauczyciele od dawna narzekali na wysokość swoich pensji i na kontrowersyjne decyzje kolejnych ministrów oświaty. Przeładowany program nauczania, liczne klasy, konieczność ciągłego sprawdzania klasówek – to wszystko daje się im we znaki. Dołóżmy do tego różną, nie zawsze życzliwą, postawę rodziców uczniów i mnóstwo innych obowiązków. To wszystko utwierdza w przekonaniu, że nauczyciele powinni godnie zarabiać. A jak jest naprawdę? Ile zarabia nauczyciel matematyki? Tego dowiesz się, czytając ten artykuł.

Zarobki nauczycieli – praca nauczyciela to nie tylko prowadzenie lekcji

Nauczyciel matematyki nie tylko przekazuje wiedzę na temat o algebrze, trygonometrii czy funkcjach. Już w sierpniu musi zacząć przygotowania do roku szkolnego. Oprócz samych podstawowych zajęć dochodzą lekcje powtórzeniowe i klasówki, których sprawdzanie zajmuje często dużo czasu. A przecież matematyk uczy w kilku klasach. Jeśli ma wychowawstwo, to dochodzą obowiązki organizowania zebrań z rodzicami. Obowiązkowe są jeszcze rady pedagogiczne, szkolenia i udział w szkolnych uroczystościach. Niestety nie wpływa to na zarobki nauczyciela matematyki.

Ile zarabia nauczyciel matematyki?

Ile zarabia nauczyciel matematyki? Wynagrodzenie nauczycieli składa się z kwoty bazowej oraz z szeregu dodatków, uzależnionych od stopnia awansu zawodowego i pełnionej funkcji. W 2022 roku kwota bazowa wynosi 3537,80 złotych brutto. Po tegorocznych podwyżkach wynagrodzenie nauczycieli kształtuje się następująco:

  • nauczyciel na stażu – 3079 zł brutto (2949 zł netto);
  • nauczyciel kontraktowy – 3167 zł brutto (3034 zł netto);
  • nauczyciel mianowany – 3597 zł brutto (3445 zł netto);
  • nauczyciel dyplomowany – 4224 zł brutto (4046 zł netto).

Do tego trzeba jeszcze doliczyć dodatek za wychowawstwo, a dla nauczycieli uczących w gminach wiejskich – także dodatek wiejski. Ich wysokość uzależniona jest od uchwały rad organów prowadzących, czyli gmin (szkoły podstawowe) lub powiatów (szkoły średnie).

Wiesz już, ile zarabia nauczyciel matematyki. Jeśli masz uzdolnienia w tym kierunku i planujesz studiować matematykę, rozważ wady i zalety pracy w szkole, by nie żałować obranej drogi.

Dodaj komentarz