Ile zarabia lakiernik samochodowy, który zajmuje się przygotowaniem oraz naprawą karoserii auta? Informacje na temat dochodów można znaleźć w przygotowanym przez nas tekście. Owocnej lektury!
Lakiernik samochodowy to wykwalifikowany pracownik fizyczny, który zajmuje się pracami związanymi z renowacją karoserii aut. Może znaleźć zatrudnienie w takich miejscach jak np. duże firmy motoryzacyjne oraz niewielkie, lokalne warsztaty. Nierzadko można znaleźć w sieci pytania dotyczące tego, ile zarabia lakiernik. Jeśli też je sobie zadajesz, przeczytaj nasz artykuł.
Spis treści
Ile zarabia lakiernik samochodowy?
To, ile zarabia lakiernik samochodowy, zależy od wielu czynników. Kluczowe są przede wszystkim następujące aspekty:
- doświadczenie zawodowe – jest to jeden z najważniejszych atutów na opisywanym stanowisku;
- wykształcenie branżowe;
- zdolności manualne.
Z raportów płacowych oraz forów i ofert pracy wynika, że osoba na tym stanowisku można liczyć na średnie wynagrodzenie na poziomie wynoszącym ok. 4500 zł brutto. Nie jest to szczególnie wysoka pensja, aczkolwiek praca na stanowisku lakiernika cechuje się stabilnością zatrudnienia.
Zasadniczo, wyższe wynagrodzenie uzyskują lakiernicy zatrudnieni w dużych przedsiębiorstwach, w tym m.in. w krajowych oddziałach globalnych potentatów rynku motoryzacyjnego. Ponadto, w takim miejscach można liczyć również na dodatkowe elementy wynagrodzenia, w tym np. premie czy ubezpieczenie NNW.
Lakiernik samochodowy – praca na etacie czy własny biznes?
Profesja lakiernika samochodowego kojarzy się przede wszystkim z pracą na etacie. Z drugiej strony ci, którzy poszukują szerszych możliwości rozwoju oraz samodzielności, mogą zastanowić się nad otworzeniem własnego biznesu. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że – zgodnie z raportem autorstwa Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów – ok. 2/3 Polaków, nie należy raczej obawiać się wyraźnego spadku popytu na usługi świadczone lakiernicze.
Oczywiście, należy pamiętać o ryzyku związanym z prowadzeniem własnego biznesu. Trzeba wziąć pod uwagę m.in. rosnące koszty materiałów oraz recesję gospodarczą, w której najprawdopodobniej znajdzie się polska gospodarka na przełomie lat 2022-2023. Dlatego też uruchomienie firmy nie może opierać się jedynie na entuzjazmie, np. spowodowanym ile zarabia lakiernik, ale powinno być decyzją przemyślaną i poprzedzoną szeregiem analiz.