Praca listonosza wymaga odpowiednich predyspozycji oraz znajomości rejonu objętego zasięgiem danego urzędu pocztowego. Wiąże się także z odpowiedzialnością za korespondencję oraz przekazy pieniężne. Ile zarabia listonosz? Sprawdź nasz artykuł.
Zawód listonosza jest niezwykle potrzebny nawet w tak nowoczesnym i skomputeryzowanym świecie, w jakim żyjemy obecnie. Pracownik Poczty Polskiej w granatowym uniformie i wypchaną po brzegi torbą to wciąż najlepszy i niezawodny sposób na doręczenie listów, paczek i świadczeń pieniężnych. Sprawdź, ile zarabia listonosz!
Spis treści
Jakie są obowiązki listonosza?
Podstawowym obowiązkiem każdego listonosza jest oczywiście dostarczenie korespondencji pod wskazany adres, przekazanie świadczeń pieniężnych (takich jak emerytura czy renta, bezpośrednio na ręce adresata) oraz wystawianie awizo, gdy zajdzie taka potrzeba. Jednak zanim listonosz ruszy w trasę, musi się do tego odpowiednio przygotować.
Każdego dnia rozpoczyna pracę od pobrania listów i przesyłek oraz świadczeń, które musi doręczyć. Następnie odpowiednio je segreguje, według adresów. Dopiero teraz może ruszać w rejon pieszo, rowerem lub samochodem.
Na koniec dnia pracy listonosz rozlicza się z każdej doręczonej przesyłki oraz wypełnia odpowiednie raporty.
Ile zarabia listonosz?
Praca listonosza należy do zawodów, w których zarobki nie koniecznie pokrywają się z ilością obowiązków. Podobnie jak w wielu innych zawodach, także w tym przypadku ostateczna pensja jest uzależniona od stażu pracy.
Mediana zarobków na marzec 2022 roku wynosi 3150 złotych brutto, co oznacza, że listonosza zarabia około 2470 złotych „na rękę”. W niektórych rejonach listonosz może liczyć na drobne napiwki od osób, którym dostarcza przekazy pieniężne, jednak w dobie rosnącej popularności przelewów internetowych takie przypadki należą do rzadkości.
Ile zarabia listonosz, który wykorzystuje w pracy swój prywatny samochód? Taki pracownik dostaje odpowiednie wsparcie finansowe lub zwrot kosztów związanych z eksploatacją pojazdu.
Jak zostać listonoszem?
Po przejrzeniu portali z ogłoszeniami można stwierdzić, że ofert pracy jako listonosz nie brakuje. Aby zostać listonoszem i doręczać korespondencję, należy spełniać kilka wymogów.
Jest to zajęcie przede wszystkim dla osób lubiących kontakt z ludźmi oraz pracę na świeżym powietrzu. Idealny kandydat powinien być odpowiedzialny, sumienny i staranny. Dodatkowym atutem będzie dobra kondycja fizyczna oraz znajomość terenu. Osoby chcące podjąć pracę listonosza muszą się nastawić na dużą elastyczność dotyczącą godzin pracy, bo wielu przedstawicieli tego zawodu wykonuje swoją pracę dłużej niż ustalony w umowie o pracę wymiar etatu.
Ile zarabia listonosz – podsumowanie
Zważywszy na dużą odpowiedzialność, jaką listonosz ponosi za listy i paczki, które codziennie musi dostarczyć, jego zarobki w Polsce nie należą do najwyższych – szczególnie wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę, ile zarabia listonosz w innych krajach. Przykładowo u naszych zachodnich sąsiadów średnie zarobki listonosza to 2330 euro brutto, czyli ponad 1600 euro na rękę.
Najczęściej zadawane pytania
Ile zarabia listonosz w 2022 roku?
Mediana zarobków na tym stanowisku w marcu 2022 roku wynosiła 3150 złotych brutto
Co trzeba zrobić, żeby być listonoszem?
Aby zostać listonoszem, nie trzeba mieć wyższego wykształcenia. Wymagane jest jednak wykształcenie co najmniej zawodowe. Bardziej od wykształcenia liczą się jednak cechy takie jak: samodzielność, wytrzymałość na stres i trudne warunki pracy, sumienność.
Czy praca listonosza jest ciężka?
Osoba wykonująca pracę listonosza musi mieć dobrą kondycję fizyczną, ponieważ codziennie musi nosić ciężką torbę wypełnioną listami i przesyłkami. Często wiąże się to z urazami pleców i bólami kręgosłupa. Jest to praca bardzo odpowiedzialna – na listonoszu ciąży odpowiedzialność doręczenia wszystkich paczek, przekazów i listów.