Ile zarabia model? Jak kształtują się widełki wynagrodzenia na rynku modelingu?

Sektor modelingu należy do najbardziej zróżnicowanych pod kątem otrzymywanego wynagrodzenia. Model za dzień zdjęciowy może zarobić od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Sprawdź, ile zarabia model i od czego to zależy.

Wiele osób marzy o karierze w modelingu, choć nie jest to łatwy kawałek chleba. Utrzymać się w branży udaje się tylko nielicznym, a i tak jest to związane z wieloma wyrzeczeniami, w tym ze ścisłym trzymaniem rygorystycznej diety. Choć z zewnątrz praca modela wygląda jak z bajki, to jednak na co dzień mierzy się on z różnymi wymaganiami klientów i na planie zdjęciowym spędza nawet po kilka lub kilkanaście godzin. W przypadku najlepszych ma to jednak odzwierciedlenie w zarobkach. Sprawdź, ile zarabia model. 

Kilkaset złotych za dzień zdjęciowy – ile zarabia model na początku kariery?

Duży wpływ na to, ile zarabia model, ma jego dotychczasowe doświadczenie i rozpoznawalność na danym rynku. W przypadku początkujących osób stawki wynoszą zazwyczaj kilkaset złotych za pełny dzień zdjęciowy. Model promujący produkt może liczyć na wynagrodzenie na poziomie kilkudziesięciu złotych brutto za godzinę. Stawka wzrasta w przypadku profesjonalnych sesji zdjęciowych. Sesje bez nagości to do 200 złotych brutto za godzinę zdjęć, a sesje z nagością w przypadku początkującego modela to do 250 złotych brutto za godzinę. 

Ile zarabiają doświadczeni modele?

Na zdecydowanie wyższe zarobki mogą liczyć doświadczeni modele. W przypadku pracy przy promocji produktu stawka może dochodzić nawet do 700 złotych brutto za godzinę. Największe wynagrodzenie dotyczy wówczas produktów premium. Godzina sesji bez nagości to zarobki modela na poziomie od 100 do 2000 złotych brutto. Na jeszcze wyższe wynagrodzenie mogą liczyć modele w sesjach z nagością, ponieważ ich godzina wyceniana jest nawet na 2500 złotych brutto. W skali całego dnia zdjęciowego daje to zarobki na poziomie kilkunastu tysięcy złotych, jednak na nie mogą liczyć tylko nieliczni. To zarobki osiągalne dla najbardziej rozpoznawanych modeli w Polsce, którzy generują przy okazji duże zasięgi w sieci na swoich kanałach społecznościowych. 

Kto może zostać modelem?

Kluczem do zostania modelem jest posiadanie nienagannego wyglądu, a także odpowiedniej prezencji i stylu. Kolejnym krokiem jest regularne uczęszczanie na różnego rodzaju castingi, a także próba dostania się w szeregi agencji modelingu. Im większą liczbę klientów otrzymasz na początku kariery, tym większa szansa na to, że ktoś cię dostrzeże i zostaniesz gwiazdą. Wraz ze wzrostem rozpoznawalności, rośnie pensja modela. 

Wiesz już, ile zarabia model. Początkujące osoby najczęściej łączą pracę modela z innym zawodem, ponieważ mała regularność zleceń może nie zapewnić satysfakcjonującego wynagrodzenia. Jeżeli zostaniesz profesjonalistą, to z powodzeniem możesz żyć tylko z tego fachu. Renomowani modele mogą liczyć na zarobki w granicach kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Jeszcze wyższe kwoty otrzymują uznane modelki.

Dodaj komentarz