Ile zarabia monter fotowoltaiki? Sprawdź, na czym polega ta praca i kto może zostać monterem paneli słonecznych!

Odnawialne źródła energii cieszą się dużą popularnością. Kim jest monter paneli fotowoltaicznych i czym dokładnie się zajmuje? Jakie ma obowiązki osoba zatrudniona na tym stanowisku? Ile zarabia monter fotowoltaiki? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

Ogniwa fotowoltaiczne przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. W domowej elektrowni słonecznej dochodzi do tzw. zjawiska fotoelektrycznego, dzięki czemu gospodarstwo domowe zyskuje odnawialne źródło energii. Aby instalacja fotowoltaiczna dobrze pełniła swoją funkcję, musi posiadać odpowiednią moc. Niepoprawnie wykonana instalacja nie będzie rentowna. Dlatego tak ważny jest wybór profesjonalnego fachowca. Sprawdź, ile zarabia monter fotowoltaiki i jakie powinien posiadać uprawnienia!

Na czym polega praca montera paneli słonecznych?

Monter fotowoltaiki wykonuje zadania z zakresu ogólnobudowlanego, elektrycznego i dekarskiego. Pracownik zatrudniony na tym stanowisku odpowiedzialny jest za przygotowanie, instalację oraz uruchomienie elektrowni fotowoltaicznej. Monter paneli słonecznych musi skonfigurować falowniki prądu, dokonać pomiarów elektrycznych oraz wyznaczyć trasę kablową do modułów.

Jak zostać monterem ogniw fotowoltaicznych?

Zawód montera paneli słonecznych jest regulowany przez obowiązujące w Polsce prawo. Kandydat na to stanowisko musi posiadać certyfikat UDT. W tym miejscu warto zaznaczyć, że owy certyfikat nie jest bezterminowy – okres ważności wynosi 5 lat. Monter musi przedstawić również potwierdzenie ukończenia kursu instalatora mikrourządzeń w akredytowanej placówce oraz zdać państwowy egzamin. Potrzebne są także uprawnienia elektryczne SEP kategorii E i D.

Ile zarabia monter fotowoltaiki?

To, ile zarabia monter fotowoltaiki, uzależnione jest od formy zatrudnienia, doświadczenia, województwa, a nawet pogody i pory roku. W przypadku osoby zatrudnionej na umowę o pracę średnia pensja wynosi 4500 zł brutto. 

Instalacje fotowoltaiczne stanowią doskonałą alternatywę dla standardowych elektrowni. Zawód montera fotowoltaiki jest odpowiedzialnym stanowiskiem i wymaga posiadania kilku uprawnień. Aby zwiększyć zarobek, warto rozważyć otwarcie własnej działalności gospodarczej.

Dodaj komentarz