Praca na stanowisku motorniczego nie należy do najłatwiejszych, ale dla niektórych stanowi realizację największych życiowych pasji. W Polsce tramwaje kursują po 15 miastach. Sprawdziliśmy, ile zarabia motorniczy!
Praca dla motorniczych tramwajów czeka w 15 polskich miastach. Wszędzie tam niemalże bez przerwy odbywa się rekrutacja pracowników. Praca nie należy do najłatwiejszych, ale potrafi być naprawdę ciekawa. Ile zarabia motorniczy? Co należy do jego obowiązków oraz jakie wymogi trzeba spełnić, aby móc kierować tramwajem? Zapraszamy do lektury!
Spis treści
Obowiązki tramwajarzy
Tramwaje kursują po 15 polskich miastach. Pierwsza zmiana w pracy motorniczego rozpoczyna się już o 4 nad ranem, ponieważ właśnie wówczas kursować zaczynają tramwaje. Motorniczy tramwaju powinien cechować się nienaganną kulturą osobistą, odpowiedzialnością, terminowością, koncentracją, odpornością na stres oraz posiadaniem odpowiednich kwalifikacji. Codziennie będzie bowiem odpowiadał za bezpieczeństwo i brak spóźnień wśród tysięcy pasażerów.
Motorniczymi mogą zostać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Aby móc wziąć udział w szkoleniu, konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. Koszty szkolenia nie są niskie, ale w pełni pokrywa je miejskie MPK, jeśli tylko kandydat na motorniczego zda pozytywnie egzamin i podejmie pracę, którą będzie wykonywał przez okres co najmniej dwóch lat. Czy to, ile zarabia motorniczy, może być zachętą do przejścia tych wszystkich etapów?
Ile zarabia motorniczy?
Zarobki motorniczych uzależnione są od stażu pracy oraz miasta zatrudnienia. Na najwyższe stawki mogą liczyć tramwajarze z Krakowa i Warszawy. Początkujący motorniczy zarobi około 3 300 złotych netto miesięcznie. Ten z kilkuletnim stażem w pracy może liczyć na pensję zasadniczą w wysokości około 4 500 złotych netto miesięcznie. Średnie wynagrodzenie motorniczych w Polsce wynosi natomiast 3 788 złotych netto miesięcznie.
Motorniczowie poza wynagrodzeniem mogą liczyć na zniżki na przejazdy komunikacją miejską, karnety na siłownie oraz do klubów fitness, a także prywatne ubezpieczenie NNW i OC.
Podsumowując, zastanawiając się, ile zarabia motorniczy, trzeba wziąć pod uwagę staż jego pracy oraz miejsce zatrudnienia. Należy jednak przyznać, że wynagrodzenia tramwajarzy nie należą do najniższych.