Ile zarabia ogrodnik? Sprawdź, co trzeba umieć i jakie są zarobki w pracy ogrodnika

Zawodowe zajmowanie się pielęgnacją ogrodów może być nie tylko formą zarobkowania, ale także terapią wyciszającą dla osób zestresowanych. Ile zarabia ogrodnik w jednym z najstarszych zawodów świata?

Projektowanie i prowadzenie ogrodów to bardzo stara i ceniona umiejętność. Ogrody zakładano już w starożytnym Egipcie, znane były średniowieczne ogrody przyklasztorne oraz te pałacowe i dworskie. Ile zarabia ogrodnik w obecnych czasach? Z pewnością jego praca jest znacznie łatwiejsza dzięki technice i maszynom.

Jak zdobyć zawód ogrodnika?

To przede wszystkim zawód, do których potrzebne są specyficzne umiejętności, ale tych można nauczyć się samodzielnie poprzez doświadczenie i uważną obserwację świata przyrody. Próg wejścia jest bardzo niski. Można zacząć staż od prac fizycznych pod nadzorem fachowca. Tajników tego zawodu można także nauczyć się w technikum ogrodniczym oraz na studiach ogrodniczych licencjackich i magisterskich.

Czym zajmuje się ogrodnik?

W zależności od miejsca pracy oraz wykształcenia i posiadanego doświadczenia ogrodnik zajmuje się:

  • pieleniem i utrzymaniem estetyki całego ogrodu;
  • pielęgnacją trawników;
  • grabieniem;
  • sadzeniem;
  • przycinaniem drzew i krzewów;
  • nawadnianiem;
  • opryskami.

Te prace tylko z pozoru wydają się proste. W rzeczywistości potrzebna jest wiedza na temat poszczególnych roślin, umiejętne dobieranie preparatów (nawożenie, ochrona) i maszyn do pracy. Potrzebna jest także sprawność fizyczna, ponieważ pomimo że większość czynności wykonywana jest przy użyciu maszyn, niezastąpiona jest cierpliwa i żmudna praca własnych rąk i od tego także zależy to, ile zarabia ogrodnik.

Na jakim stanowisku może pracować ogrodnik?

Miejscem pracy niekoniecznie będzie ogród. Ogrodnik z wykształceniem i doświadczeniem może współpracować z architektem krajobrazu, prowadzić własną szkółkę roślin czy być doradcą. Osoby z mniejszym stażem i wiedzą mogą pracować w szklarniach, szkółkach jako opiekunowie roślin, w sklepach ogrodniczych lub jako pracownicy fizyczni w firmie kompleksowo zajmującej się ogrodami.

Ile zarabia ogrodnik? Średnie zarobki

W zależności od zlecenia może pracować na godziny i tu stawka waha się od 30 zł brutto do 130 zł/h. Opiekę nad ogrodem można zamówić jednorazową lub stałą, bo wbrew pozorom potrzebuje on doglądania przez cały rok.

Średnia pensja ogrodnika zatrudnionego na etat wynosi ok. 4010 zł brutto. Najniższa płaca to 3410 zł, a czasem nawet do 5270 zł. Z pewnością pasjonaci i doświadczeni specjaliści mają szansę na lepsze zarobki.

Dodaj komentarz