Ile zarabia operator dźwigu i czym się zajmuje?

Na rynku występuje wiele rodzajów i rozmiarów żurawi. Wśród nich znajdują się dźwigi samojezdne i żurawie wieżowe. Praca na nich wymaga odmiennych umiejętności. Czy ich zdobycie jest opłacalne? Sprawdziliśmy, ile zarabia operator dźwigu!

Zadania operatora żurawia budowlanego nie należą do najłatwiejszych. Wymagane są tutaj odpowiednie kwalifikacje i umiejętności. Jedynie spore doświadczenie pozwala na precyzyjne i bezbłędne wykonywanie własnych obowiązków służbowych. Dodatkowo należy pamiętać, że modeli i wielkości dźwigów jest wiele, a każdy z nich obsługuje się nieco inaczej. Sprawdziliśmy, na czym dokładnie polega praca operatorów żurawi samojezdnych i wieżowych oraz ile zarabia operator dźwigu. Zapraszamy do lektury!

Obowiązki operatora żurawia budowlanego

Podstawowym obowiązkiem operatora dźwigu jest przenoszenie materiałów budowlanych zgodnie z planem lub harmonogramem. Obsługiwana maszyna powinna być codziennie monitorowana pod kątem stanu, konfiguracji i bezpieczeństwa użytkowania. Większość operatorów samodzielnie dokonuje drobnych napraw.

Operatorzy dźwigów znajdą zatrudnienie na rozmaitych budowach, ale również w przedsiębiorstwach górnictwa podziemnego i odkrywkowego oraz na magazynach i stolarniach.

Ile zarabia operator dźwigu?

W branży obsługi maszyn ciężkich liczy się przede wszystkim zdobyte doświadczenie i posiadane umiejętności. To właśnie od nich zależy to, ile zarabiają operatorzy dźwigów. Oczywiste jest też, że pensje będą się różnić w zależności od przedsiębiorstwa oraz rejonu zatrudnienia. W dużym uogólnieniu można powiedzieć, że średnie zarobki operatora dźwigu wynoszą około 3 600 złotych netto miesięcznie, czyli 4 950 złotych brutto. Początkujący operatorzy zarobią nieco ponad 4 000 złotych brutto miesięcznie, a ci z największym stażem – 6 400 złotych brutto miesięcznie, co daje odpowiednio około 3 000 oraz 4 600 złotych „na rękę”.

Odpowiedź na pytanie o to, ile zarabia operator dźwigu, będzie ściśle uzależniona od posiadanego doświadczenia i umiejętności. Najlepsi operatorzy zarabiają około 5 tysięcy złotych netto miesięcznie.

Dodaj komentarz