Ile zarabia ordynator? Czy kierowanie jednym ze szpitalnych oddziałów to opłacalne zajęcie? A może wręcz przeciwnie? Przekonaj się, czy osoba na tak odpowiedzialnym stanowisku ma duże wynagrodzenie.
Praca ordynatora w szpitalu jest niezwykle odpowiedzialna. By ją wykonywać, należy posiadać odpowiednią wiedzę medyczną oraz niemałe doświadczenie. Tym samym, jak nietrudno się domyślić, zarobki osób sprawujących ową funkcję winny odpowiadać ich kompetencjom. Czy to, ile zarabia ordynator, pozwala zrekompensować jego trud i stres? Przedstawiamy podstawowe informacje na ten temat.
Spis treści
Ile zarabia ordynator – podstawowe informacje
Ile zarabia ordynator w Polsce? Ogólna odpowiedź na to pytanie jest krótka – niemało. Nawet w obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku pracy, w tym w zawodach medycznych. W fachu lekarza jak w żadnym innym znaczenie ma specjalizacja i doświadczenie. Nie jest tajemnicą, że doświadczony specjalista może zarabiać ponad 10 tysięcy złotych miesięcznie. Tak właśnie jest w przypadku chirurgów, czy kardiologów. Do grupy najlepiej płatnych lekarzy zaliczają się także ordynatorzy.
Ile zarabia ordynator – różnice geograficzne
Jak w przypadku wielu zawodów tak i w fachu lekarskim pensje różnią się w zależności od lokalizacji, w której pracuje dany specjalista. I tak oto ordynator pracujący w Warszawie zarobi więcej niż na przykład taki, który pracuje w Poznaniu. Co jednak ciekawe, często także ordynatorzy pracujący w mniejszych miastach mogą liczyć na godziwe pensje. Dlaczego? Wynika to z faktu, że takich fachowców zwyczajnie nie ma wielu, a tym samym ich pensje są powiązane z niską podażą.
Ile zarabia ordynator – konkretne kwoty
O jakich konkretnie kwotach mówimy? Dane Ministerstwa Zdrowia sprzed kilku lat pokazywały, że ordynator w Warszawie mógł liczyć na pensję przekraczającą 12 tysięcy złotych brutto. Z kolei zarobki w miastach, w których pensje ordynatorów były niższe, wynosiły około 9 do 10 tysięcy złotych brutto. W dalszym ciągu była to więc godziwa pensja.
Ile zarabia ordynator – kryzys
Obecnie funkcja ordynatora szpitala w wielu wypadkach nie jest tak atrakcyjna finansowo jak choćby jeszcze kilka lat temu. Wynika to z faktu, że wielu lekarzy woli zachować elastyczność i dorabiać sobie, pracując w kilku różnych szpitalach, niż oddając się odpowiedzialnej pracy ordynatora. Warto przy tym pamiętać, że funkcja ta siłą rzeczy wiąże się z pewną biurokracją. Tym samym w oczach wielu lekarzy praca ordynatora dziś nie jest tak atrakcyjna.