Chcesz wiedzieć, ile zarabia osoba z orzeczeniem? A może ciekawi cię, jak wysokie dofinansowanie otrzymuje pracodawca po zatrudnieniu takiej osobę? Sprawdź najciekawsze informacje na ten temat już teraz!
W Polsce wiele osób niepełnosprawnych wciąż jest aktywnych zawodowo. W kwestii wynagrodzenia wiele zależy od tego, jaki stopień niepełnosprawności został przyznany takiemu pracownikowi. Największe zarobki osiągają osoby, które zaliczają się do pierwszej grupy niepełnosprawności. Oczywiście, im wyższy stopień, tym wyższe dofinansowanie dla pracodawcy.
W Polsce osoby z niepełnosprawnością nie są dyskryminowane ze względu na swoje ułomności. Kwota miesięcznego dofinansowania dla pracownika niepełnosprawnego sięga nawet 90% kosztów poniesionych przez pracodawcę. Ile zarabia osoba z orzeczeniem i dlaczego zatrudnienie niepełnosprawnego jest opłacalne dla pracodawcy? Przekonaj się już teraz!
Spis treści
Ile zarabia osoba z orzeczeniem? Podział niepełnosprawności na kategorie
Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności wciąż mogą wykonywać pracę zawodową, ale tylko na ściśle określonych warunkach. W Polsce wyróżniamy trzy stopnie niepełnosprawności, a mianowicie:
- znaczny stopień niepełnosprawności;
- umiarkowany stopień niepełnosprawności;
- lekki stopień niepełnosprawności.
Jesteś osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności? W zależności od tego, do jakiej kategorii się zaliczasz, twój pracodawca otrzyma stosowne dofinansowanie. W przypadku zatrudnienia osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności kwota dofinansowania wynosi aż 1950 złotych.
Dla dwóch pozostałych grup pracodawca może liczyć na pomoc w wysokości 1200 oraz 450 złotych. Jesteś pracodawcą i chciałbyś zatrudnić takiego pracownika? Pamiętaj, że nie otrzymasz dofinansowania, jeśli zatrudnisz osobę niepełnosprawną po zwolnieniu innego pracownika, który był zatrudniony na podstawie umowy o pracę.
Zarobki osób niepełnosprawnych w Polsce. Ile zarabia osoba z orzeczeniem w świetle przepisów?
Osoby z pewnymi niepełnosprawnościami w Polsce pracują nie więcej niż 7 godzin na dobę oraz 35 godzin tygodniowo. Wynika to z ogólnie przyjętych przepisów w ramach art. 15 ust. 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Czas pracy osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności nie może być większy niż ten, który został wyżej wymieniony.
Zależności między czasem pracy a pensją
Zanim odpowiemy na pytanie, ile zarabia osoba z orzeczeniem, przybliżymy jeszcze jedną kwestię. Osoby niepełnosprawne to grupa pracowników ze specjalnymi przywilejami. Zatrudniając pracownika z orzeczeniem, masz szansę zdobyć dodatkowe dofinansowanie dla swojego przedsiębiorstwa.
Normy pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami są niższe, a tym samym godzinowe stawki wyższe. Oznacza to, że etatowy pracownik z orzeczeniem zarobi często więcej niż ten, który jest zdrowy. Zastanawiasz się, ile zarabia osoba z orzeczeniem? W zależności od branży, mogą to być kwoty rzędu kilku tysięcy złotych brutto miesięcznie. Znaczenie ma także oczywiście wymiar czasu pracy.
Czy to, ile zarabia osoba z orzeczeniem ma przełożenie na czas pracy?
Każdy, kto ma lekki, umiarkowany lub ciężki stopień niepełnosprawności, wciąż może być aktywny zawodowo. Kiedy nie chcesz rezygnować z kariery, poszukaj zatrudnienia w miejscu, gdzie bez problemu będą respektowane twoje prawa i obowiązki.
Pamiętaj, że nawet jako osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub całkowitą niezdolnością do pracy, wciąż możesz wykonywać pewne zadania. Nawet kiedy pobierasz rentę, masz prawo pracować w wolnym zawodzie lub systemie pracy chronionej.
Zgodnie z aktualnymi przepisami pracodawca nie może przyjąć osoby niepełnosprawnej na nadgodziny. Oznacza to, że kiedy wypracujesz podstawowy wymiar czasu pracy, nie będziesz musiał już poświęcać się zawodowo. To, ile zarabia osoba z orzeczeniem, zależy od kilku czynników. Wiele zależy od dobrych chęci pracodawcy oraz tego, czy ten pobiera dodatkowe świadczenia socjalne w ramach zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością.