Ile zarabia piosenkarka? Kariera muzyczna to nie jest lekki kawałek chleba

Zastanawiasz się nad karierą muzyczną? Interesują cię zarobki w tej branży? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, ile zarabia piosenkarka w Polsce. Czy to opłacalne zajęcie?

Zarobki piosenkarzy zależą nie tylko od ich popularności, ale też od gatunku muzycznego. Równie istotny jest spryt i profesjonalizm ich menedżerów, którzy odpowiadają za treść umów z firmami fonograficznymi. Oni również negocjują stawki i ustalają, kiedy i gdzie muzyk zagra koncert. Przeczytaj i dowiedz się, ile zarabia piosenkarka i skąd czerpie zyski.

Najbogatsze i najbardziej zapracowane wokalistki

Największe gaże za koncerty i nagrane płyty inkasują doświadczone wokalistki popu. Jeśli zastanawiasz się, ile zarabia piosenkarka w Polsce, zobacz gaże najpopularniejszych w branży. Na przykład, Edyta Górniak za jeden koncert inkasuje honorarium w wysokości 70 tys. złotych. Niewiele mniej wymagają Maryla Rodowicz czy Beata Kozidrak. Ania Wyszkoni i Doda zaśpiewają za kwotę 50 tys. Młode piosenkarki, które dopiero zdobywają serca fanów, zarabiają na koncertach po około 30 tys. złotych, podobnie wokalistki disco-polo. Pamiętajmy, że artyści grają często po kilka koncertów w tygodniu. Są to nie tylko wielkie wydarzenia muzyczne, ale też występy uświetniające takie wydarzenia, jak lokalne festyny.

Nie tylko koncerty. Ile zarabia piosenkarka nagrywająca płytę?

Na to, ile zarabia piosenkarka, wpływa to, ile egzemplarzy płyty uda się sprzedać. Największe zyski przynosi sprzedaż złotych i platynowych płyt. Ponadto wielu wokalistów zajmuje się także komponowaniem muzyki i pisaniem tekstów do piosenek. Wówczas otrzymują też tantiemy od ZAIKS-u za prawa autorskie do tych utworów. Piosenkarki występują często w reklamach telewizyjnych i programach muzycznych lub zostają ambasadorkami marek modowych i kosmetycznych.

Co one robią z takimi pieniędzmi?

Wydaje ci się, że piosenkarki opływają w luksusy? Pamiętaj, że nad ich wyglądem scenicznym czuwa wiele stylistek, a zespół składa się z wielu osób. Każda z nich chce godnie żyć. Do tego jeszcze trzeba zapłacić menedżerowi i zadbać o własny wygląd. Modne, markowe ubrania, buty i dodatki, usługi fryzjerskie i kosmetyczne – to wszystko kosztuje.

Ile zarabia piosenkarka? Zapewne sporo, w porównaniu do innych profesji. Nie znaczy to jednak, że jej praca jest łatwa i przyjemna. Codzienność wokalistek to długie trasy koncertowe, kilkugodzinne koncerty, ćwiczenia głosu, żmudna praca w studiu nagrań i wiele innych zajęć.

Dodaj komentarz