Ile zarabia prawnik w korporacji i co ma wpływ na jego pensję?

Każdy prawnik myśli o otwarciu własnej kancelarii i pracy na swoje nazwisko. Jednak na początkowym etapie kariery trafia z reguły do pracy w kancelarii lub dużej korporacji prawniczej. Ile zarabia prawnik w korporacji i co ma wpływa na ostateczną stawkę? 

Korporacje prawnicze mają swoje wady i zalety. Nie każdemu pasuje duża konkurencja i sztywne zasady. Jednak to korporacje stanowią ciekawą alternatywę dla mniejszych kancelarii, ułatwiają rozwój i pozwalają na awans. Zatrudnienie w takim zespole to także duży prestiż i szansa na otrzymywanie interesujących spraw. Czy w korporacji można dobrze zarobić? 

Od czego zależą zarobki prawnika w korporacji?

Skończyłeś aplikację adwokacką i stoisz przed wyborem ścieżki kariery? Zastanawiasz się, ile zarabia prawnik w korporacji i czy wybrać ten kierunek? Nie każdy lubi pracę w dużej organizacji i na zasadach korporacyjnych. W wielu przypadkach jednak zarobki mogą rekompensować poczucie stresu i rosnącej presji. 

Wiele czynników wpływa na pensje prawnika w korporacji. Do najważniejszych należą: 

  • staż pracy;
  • specjalizacja;
  • ilość prowadzonych spraw;
  • ciężar gatunkowy spraw;
  • skuteczność.

Ile zarabia prawnik w korporacji – stawki 

Na zarobki prawnika w korporacji wpływa tak wiele czynników, że trudno precyzyjnie je oszacować. Na podstawie badan rynkowych można orientacyjnie policzyć, ile zarabia prawnik w korporacji. Średnia pensja wszystkich badanych osób wynosi prawie 4400 złotych. Ponad połowa wszystkich prawników zatrudnionych w korporacjach otrzymuje pensje w granicach między 3600 a 5600 złotych. Jednak co czwarty pracownik przekracza górną granicę prezentowanych widełek. 

Praca w korporacji oznacza stały dostęp do spraw, ich sporą różnorodność, a także możliwość rozwoju. Nie można też narzekać na zarobki, jakie otrzymuje prawnik w korporacji. Jedynie założenie własnej kancelarii może przynieść dochody na wyższym poziomie. Jest to jednak biznes ryzykowny i trzeba liczyć się z silną konkurencją.

Dodaj komentarz