Ile zarabia amerykański żołnierz na misji? Czy ciągłe narażanie się na niebezpieczeństwo jest honorowane wyższą pensją?

Specjalne warunki wymagają specjalnego traktowania. Żołnierz poza granicami swojego kraju jest znacznie bardziej narażony na niebezpieczeństwo niż w ojczyźnie. Ile zarabia amerykański żołnierz na misji?

Żołnierz ma za zadanie chronić granic swojego kraju. Nawet w spokojnych czasach to nie jest zwykła praca. W czasie wojny staje się wyjątkowo niebezpiecznym zajęciem. Żołnierze są tego świadomi, podejmując się służby jako żołnierz zawodowy. Amerykańscy żołnierze stacjonują w wielu krajach świata. Czy są do tego specjalnie przygotowywani?

Autonomiczna jednostka na misji składa się ze specjalistów w różnych dziedzinach

Wojsko potrzebuje fachowców w każdej specjalizacji. Musi być samowystarczalne i dlatego cenieni są ludzie z dodatkowymi umiejętnościami: 

  • medycy; 
  • technicy;
  • inżynierzy; 
  • kucharze i wielu innych. 

Amerykańskie wojsko przyznaje specjalne świadczenia edukacyjne dla tych, którzy chcą zdobywać inne poza wojskowym wykształceniem. Dodatkowa edukacja pomaga też w szybszym awansie i gwarantuje premie i dodatki z tego tytułu.

Jak wygląda ścieżka szkoleniowa amerykańskich żołnierzy?

Tylko osoba z amerykańskim obywatelstwem może ubiegać się o miejsce w amerykańskim wojsku. Poza tym kandydat musi być absolwentem szkoły średniej i mieć ukończone przynajmniej 17 lat, zaś górna granica wieku wynosi 35 lat.

Rekrutacja zaczyna się egzaminem sprawnościowym. Po jego przejściu kandydat musi poddać się kolejnemu testowi, który określa, do jakiej pracy ma kwalifikacje (ASVAB).

Potem następuje 10-tygodniowe szkolenie podstawowe w ośrodku, a następnie kilkumiesięczne szkolenie AIT, które jest bardziej zaawansowane i nastawione na pracę w konkretnym miejscu (lotnictwo, marynarka, piechota). Po pozytywnym odbyciu szkoleń i egzaminów zostaje kadetowi przydzielona praca w jednostce.

Ile zarabia amerykański żołnierz na misji?

Wraz z każdym awansem żołnierz otrzymuje podwyżkę pensji. Wynagrodzenie zależy od jego rangi i lat służby. Szeregowiec otrzyma 1836 USD pensji podstawowej. Generał porucznik nawet 14 996 USD. Do tego gwarantowany jest szereg dodatków z tytułu rozłąki, specjalnych umiejętności, na odzież i żywność.

Otrzymują także zakwaterowanie i pełną opiekę zdrowotną. Amerykański żołnierz na misji dostaje także dodatek za trudne warunki pracy (Hardship Duty Pay) od 50 do 150 USD miesięcznie w zależności od miejsca stacjonowania.  

Dodaj komentarz