Sprawdziliśmy, ile zarabia prezydent miasta!

Włodarze miast otrzymują niemałe wynagrodzenia. Zastanawiasz się, ile zarabia prezydent miasta i kto decyduje o wysokości jego pensji? Ujawniamy ich zarobki. Zapraszamy do lektury!

Praca prezydentów miast wiąże się z wieloma obowiązkami i sporą odpowiedzialnością. Dodatkowo muszą oni cechować się dużym zaufaniem wśród lokalnych mieszkańców. Za swoją pracę otrzymują jednak godziwe wynagrodzenie. Sprawdziliśmy, ile zarabiają prezydenci miast w Polsce.

Czym zajmuje się prezydent miasta?

Prezydenci miast wybierani są w bezpośrednich wyborach. Ich zadaniem jest wykonywanie uchwał podjętych przez rady gmin, przygotowywanie projektów uchwał, projektów rozwoju podległej gminy oraz wykonywanie zaplanowanego budżetu.

Ile zarabia prezydent miasta?

Pensje urzędników piastujących wysokie stanowiska nie są jedynymi, jakie ci uzyskują. Często się zdarza, że prezydenci miast oprócz roli urzędniczej wykonują również pracę zawodową, posiadają mieszkania na wynajem czy otrzymują honoraria autorskie.

Pod koniec ubiegłego roku radni wielu miast przyjęli uchwały podwyższające pensje swoich prezydentów. Przykładowo obecnie prezydent Warszawy zarabia łącznie 18 293,20 złotych brutto miesięcznie. Na jego wynagrodzenie składa się:

  • wynagrodzenie podstawowe w wysokości 11 300 złotych brutto;
  • dodatek funkcyjny w wysokości 4 116, 54 złotych brutto;
  • dodatek specjalny;
  • dodatek za wieloletnią pracę.

Dla porównania, prezydent Krakowa zarabia nieco ponad 20 tysięcy złotych brutto miesięcznie, podobne wynagrodzenie otrzymają prezydenci: Wrocławia, Gdańska i Lublina. Prezydent Łodzi zarobi 12 365,22 złote brutto. Prezydent Poznania – 11 250 złotych brutto.

Wiesz już, ile zarabia prezydent miasta. Jego wynagrodzenie nie jest niskie, ale też nie jest tak wysokie, jak mogłoby się wielu spodziewać. Należy jednak mieć na uwadze, że wielu prezydentów polskich miast uzyskuje dochody z wielu źródeł.

Dodaj komentarz