Ile zarabia ratownik wodny WOPR? Zarobki ratowników na plaży i basenie

Bez dwóch zdań praca ratownika wodnego jest niezwykle odpowiedzialna. Od jego umiejętności i sprawności fizycznej zależy życie wielu ludzi. Czy w parze z odpowiedzialnością idą wysokie zarobki? Sprawdź, ile zarabia ratownik wodny.

Obowiązkiem ratownika wodnego jest zapewnienie bezpieczeństwa ludziom, którzy przebywają aktualnie w wodzie, na wodzie lub na terenach w pobliżu akwenów wodnych. To niezwykle odpowiedzialne zajęcia, a chwila nieuwagi może doprowadzić do tragicznego w skutkach wydarzenia. Do pełnienia tej funkcji potrzebne są: wysoko rozwinięte umiejętności pływackie, sprawność fizyczna, a także odporność na stres. Warto zastanowić się nad tym, na jakie zarobki mogą liczyć osoby dbające o ludzkie życie. Ile zarabia ratownik wodny? Sprawdź!

Ile zarabia ratownik wodny? Co wpływa na wysokość wynagrodzenia?

Zarobki ratowników uzależnione są od kilku czynników, dlatego trudno podać jedną kwotę. Przede wszystkim wpływ na wysokość wynagrodzenia ratowników wodnych mają takie aspekty jak:

  • doświadczenie;
  • miejsce zatrudnienia;
  • dodatkowe patenty i umiejętności;
  • liczba przepracowanych dni w tygodniu. 

Na inne wynagrodzenie mogą liczyć ratownicy zatrudnieni w sezonie do ochrony zbiorników wodnych i plaż, a na inne osoby, które przez cały rok pracują na zamkniętych pływalniach i obiektach rekreacyjnych typu aquapark. 

Ile zarabia ratownik wodny? Dane liczbowe

Zastanawiasz się, ile zarabia ratownik wodny? Według danych statystycznych różnice pomiędzy zarobkami ratowników wodnych są dość spore. Średnio pracownik na tym stanowisku otrzymuje wynagrodzenie na poziomie 3430 PLN brutto, co daje niespełna 2700 PLN netto. To uśrednione wynagrodzenie, ponieważ najmniejsze zarobki ratowników medycznych zaczynają się już od 3060 PLN brutto, a ci najlepsi inkasują powyżej 4000 PLN brutto. 

Różnice w wynagrodzeniach ratowników wodnych

Pensje mogą być jeszcze wyższe, jednak dotyczy to przede wszystkim osób, które pracują przez 7 dni w tygodniu. Z taką sytuacją najczęściej można spotkać się w sezonie letnim, gdy na polskich plażach wypoczywają setki tysięcy ludzi, a nad ich bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Uznaje się, że osoby na tym stanowisku mogą zarobić średnio 19–22 PLN brutto za godzinę pracy, a przy całotygodniowym pełnieniu obowiązków ich pensja może wzrosnąć nawet do około 5800 PLN brutto.

Jak zostać ratownikiem wodnym?

Skoro wiesz już, ile zarabia ratownik wodny, czas dowiedzieć się, w jaki sposób można nim zostać. Ratownikiem wodnym może zostać osoba pełnoletnia, która przejdzie przez zakres specjalistycznych szkoleń. Wymaganymi warunkami, które umożliwiają podjęcie pracy jako ratownik na basenie, kąpielisku itp. są:

  • zakończone egzaminem szkolenie z kwalifikowanej pierwszej pomocy (trwa 66 godzin, jest ważne przez 3 lata);
  • zakończone egzaminem szkolenie z zakresu ratownictwa i technik pływackich (trwa 63 godziny, jest ważne bezterminowo).

Dodatkowo ratownik musi posiadać minimum jedną dodatkową kwalifikację z listy: instruktor pływania, uprawnienia do nurkowania swobodnego, uprawnienia żeglarskie, uprawnienia motorowodne, prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych. Ostatnim wymogiem jest członkostwo w podmiocie uprawnionym do wykonywania wodnego ratownictwa. 

Ile zarabia ratownik wodny? Praca jako ratownik wodny nie należy do najprostszych i wiąże się z dużą inwestycją czasową i finansową w określone szkolenia i kursy. Jednocześnie osoby posiadające wiedzę w zakresie ochrony ludzkiego zdrowia mogą liczyć na przeciętne zarobki na poziomie 3000–4000 PLN brutto.

Dodaj komentarz