Kim jest, czym się zajmuje i ile zarabia reżyser?

Bez niego nie może powstać żaden program telewizyjny, serial ani tym bardziej film. To jedna z kluczowych osób na planie, dlatego zasadne jest pytanie, ile zarabia reżyser? Dowiedz się, jak intratne jest to zajęcie.

Praca na tym stanowisku jest bardzo odpowiedzialna, a droga do sukcesu długa. Reżyser odpowiada przecież za zrealizowanie wizji artystycznej i całokształt dzieła – właśnie z tego rozliczany jest przez producentów, publiczność oraz krytyków. Osoby, które nie znają branży, uważają, że stawki na tym stanowisku są wysokie. Jak jest naprawę? ile zarabia reżyser?

Od czego zależy, ile zarabia reżyser?

To, ile zarabia reżyser, zależy od kilku czynników, ale najważniejszym jest jego doświadczenie oraz dorobek artystyczny. Stawki osób po studiach, które stawiają pierwsze kroki w zawodzie, nigdy nie będą wysokie. Twórca ze znanym nazwiskiem jest w stanie zapełnić salę kinową, teatralna czy operową.

Zarobki reżyserów są dość wysokie. W jednym z warszawskich teatrów ich stawki wynoszą od 12 tys. zł dla debiutanta do 130 tys. zł dla znanego twórcy. Gaże w filmach bywają jeszcze wyższe, ale tylko w takich, z naprawdę dużym budżetem. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę, że to nie są miesięczne zarobki. Poza tym, jeśli reżyser nie jest zatrudniony na etacie, musi założyć własną działalność gospodarczą i odprowadzać składki do ZUS.

Jak zostać reżyserem?

Czasem fakt, ile zarabia reżyser, może przyciągać ludzi do tego zawodu. Trzeba mieć jednak odpowiednie predyspozycje oraz wykształcenie. Nie wystarczy sam zmysł artystyczny i świetne rozeznanie w kulturze oraz branży filmowej. Konieczne jest ukończenie studiów w wyższej szkole filmowej. Najsłynniejszą jest łódzka „Filmówka”.

Wymagania wobec reżysera

Aby zostać reżyserem, trzeba wykazać się także odpowiednimi cechami charakteru. Nie można być tylko artystą, ponieważ w tym zawodzie liczy się również:

  • umiejętność pracy z ludźmi i zarządzania zespołem;
  • konsekwencja;
  • komunikatywność;
  • wiedza z różnych dziedzin.

Wymagania wobec reżyserów są wysokie, co rekompensują atrakcyjne zarobki. Ci najlepsi i najbardziej znani mogą liczyć na bardzo duże stawki, które dla innych pozostają w sferze marzeń.

Dodaj komentarz