Jak zostać spawaczem podwodnym? Ile zarabia się w tym zawodzie? Wynagrodzenie w Polsce

Czy praca spawacza podwodnego jest bezpieczna? Jak zostać spawaczem podwodnym i na jakie zarobki można liczyć? Dowiedz się z poniższego artykułu!

Chciałbyś zostać spawaczem podwodnym? Dowiedz się, ile zarabia spawacz podwodny w Polsce! Czy zawód ten jest bezpieczny i co trzeba zrobić, by spawać przedmioty pod wodą? Sprawdź w naszym artykule!

Kim jest spawacz podwodny?

Zawód spawacza podwodnego jest deficytowy, ponieważ brakuje specjalistów, a na rynku znaleźć można mnóstwo ofert pracy. Wszystko ze względu na fakt, że spawacz jest jednym z najbardziej niebezpiecznych zawodów na świecie. Jednocześnie jest jednak jedną z najlepiej opłacanych profesji.

Każdy kandydat musi przejść szereg testów, badań i egzaminów. Ponadto pracownik musi wykazać się odpowiedzialnością i profesjonalizmem, ponieważ zawód ten wymaga zarządzania bezpieczeństwem i zachowania higieny pracy pod wodą.

Spawacz podwodny zajmuje się naprawą samochodów, składaniem okrętów i zajmuje się konstrukcją na lądzie oraz pod wodą. Jednak ile dokładnie zarabia spawacz podwodny?

Kurs spawacza podwodnego – jak zostać spawaczem specjalistą?

Pracę w zawodzie może rozpocząć każdy chętny po ukończeniu 18. roku życia. Dodatkowo trzeba posiadać aktualne orzeczenie lekarza o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu.

Kurs kosztuje około 23 tysięcy złotych i trwa między 100 a 200 godzin. W trakcie kursu spawacz podwodny musi zaliczyć komorę ciśnieniową oraz uzyskać dyplom nurka 1,2 lub 3 klasy. Ze względu na ogromne ryzyko i niebezpieczeństwo do rozpoczęcia pracy w zawodzie konieczne jest zaliczenie wszystkich niezbędnych egzaminów.

Spawacz podwodny – bezpieczeństwo

Największym zagrożeniem dla nurków jest brak dostępu do tlenu, wysokie ciśnienie, które rośnie z każdym metrem. Dodatkowo spawacz podwodny jest w pełni odpowiedzialny za siebie i swojego asystenta, z którym nie może się rozdzielać. Często jest zmuszony do pracy w ciemnościach i ograniczonej widoczności przez chmury pęcherzyków powietrza. Ponadto spawanie wydziela wysoką temperaturą i generuje dodatkowe niebezpieczeństwo.

Metody spawania a zarobki w Polsce

W dzisiejszych czasach istnieje wiele metod spawania. Wyróżniamy głównie spawanie elektryczne i gazowe. Specjaliści specjalizują się w konkretnych technikach, co pozwala im zdobyć umiejętności zapewniające wysokie wynagrodzenia. Najpopularniejsze z nich to:

  • spawanie MIG;
  • spawanie MAG;
  • spawanie gazowe;
  • spawanie TIG;
  • spawanie MMA.

Dodatkowo spawanie podwodne dzieli się na dwie metody. Można wykorzystać specjalne komory, dzięki którym jesteś w stanie osuszyć elementy spawane. W takich komorach może przebywać do trzech spawaczy wykonujących pracę na zmianę. Drugą metodą jest spawanie na mokro, które charakteryzuje się wyższym poziomem niebezpieczeństwa i mniejszą trwałością. Jest wykorzystywana wyłącznie w ostateczności.

Ile zarabia spawacz podwodny w Polsce na miesiąc?

Ile zarabia spawacz podwodny w Polsce i na świecie? Średnie wynagrodzenie miesięczne w naszym kraju wynosi między 13 000 a 17 000 złotych brutto. Na zdecydowanie wyższe zarobki mogą liczyć specjaliści za granicą. W Stanach Zjednoczonych spawacze podwodni mogą zarabiać nawet 1000 dolarów każdego dnia! Przekłada się to na zysk w wysokości ponad 4000 złotych dziennie!

Jeśli szukasz dobrze płatnego zawodu i jesteś osobą odważną i odpowiedzialną, być może profesja spawacza podwodnego będzie dla ciebie odpowiednim rozwiązaniem. Mimo niebezpieczeństwa praca ta jest bardzo opłacalna. Ponadto nie trzeba kończyć studiów – wystarczy kurs spawacza i uprawnienia nurka.

Dodaj komentarz