Ile zarabia spawacz w Niemczech? Czy wyjazd do takiej pracy się opłaca?

Ile zarabia spawacz? Czy warto wyjeżdżać z Polski, by podjąć pracę u zachodniego sąsiada? Jeśli zastanawiasz się nad tą kwestią, to lektura naszego artykułu stanowi dla ciebie absolutne must have. Powodzenia!

Niemcy to bez wątpienia jedna z najsilniejszych gospodarek europejskich. Niemiecki rynek pracy jest niezwykle chłonny i otwarty także na cudzoziemców. Zapotrzebowanie na imigrantów zarobkowych obejmuje m.in. pracowników fizycznych. W związku z tym nie powinno nikogo dziwić, że wiele osób zastanawia się, ile zarabia spawacz w Niemczech. Odpowiadamy na to pytanie.

Ile zarabia spawacz w Niemczech?

Informacje na temat tego, ile zarabia spawacz w Niemczech, można znaleźć m.in. w następujących źródłach:

  • portale publicystyczne (np. Innpoland) i branżowe,
  • europejskie dane statystyczne (w tym raporty Eurostatu),
  • oferty pracy umieszczone na internetowych portalach ogłoszeniowych.

Na podstawie danych zawartych w wyżej wymienionych źródłach można wywnioskować, że wynagrodzenie spawaczy w Niemczech jest dość mocno zróżnicowane. Jego poziom waha się od około 2 tysięcy do 4 tysięcy euro miesięcznie.

Wysokość dochodów zależy od takich czynników jak na przykład staż zawodowy, posiadane certyfikaty (technologie MIG/MAG/TIG) oraz znajomość języka obcego (wymagana jest co najmniej podstawowa znajomość angielskiego, co umożliwia porozumiewanie się na terenie zakładu).

Ważna jest nie tylko płaca nominalna, ale także poziom kosztów życia

Czy to, ile zarabia spawacz w Niemczech, jest jedyną rzeczą, którą należy brać pod uwagę? Często można spotkać się z opinią, że doświadczony spawacz może zarobić nawet około 15-18 tysięcy złotych miesięcznie. Owszem, będzie tak, jeśli zastosujemy proste przeliczenie z euro na polskiego złotego. Trzeba jednak mieć na uwadze, że koszty życia w Niemczech są — podobnie jak pensje — odpowiednio wyższe.

Taki stan rzeczy oznacza, że należy rzetelnie przeanalizować wszelkie za i przeciw jeszcze przed wyjazdem do Niemiec w celach zarobkowych. Należy wziąć pod uwagę, że emigracja zarobkowa oznacza rozłąkę z rodziną. Ponadto, spawacze w Polsce również należą do dobrze opłacanych pracowników. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przedstawiciel tej profesji mógł osiągać atrakcyjne zarobki także w swojej ojczyźnie.

Dodaj komentarz