Ile zarabia stolarz w 2024 roku? Poznaj zarobki w Polsce w zawodzie stolarza meblowego

Zastanawiasz się, ile zarabia stolarz, bo chcesz wybrać tę ścieżkę zawodową? Czym zajmują się przedstawiciele tej profesji? Czy łatwo znaleźć zatrudnienie? Dowiedz się, ile wynosi pensja stolarza w Polsce!

To, ile zarabia stolarz, zależy nie tylko od rodzaju zatrudnienia i ilości wypracowanych godzin, ale również od konkretnej gałęzi tej branży. Nie bez znaczenia jest także doświadczenie i renoma danego specjalisty. Ceny usług stolarskich oraz wynagrodzenie pracy na etacie mogą różnić się również ze względu na lokalizację i zakres usług.Sprawdź, na jakie stawki może liczyć stolarz i czy warto podążać tą ścieżką zawodową!

Zawód stolarz – na czym polega praca stolarza?

Stolarz to zawód rzemieślniczy. Osoby wykonujące tę profesję wykonują rozmaite rzeczy z drewna, zarówno te codziennego użytku, jak i prawdziwe dzieła sztuki. Istnieje jednak kilka specjalizacji w tym zawodzie. Do najbardziej znanych należą:

  • stolarz meblowy – wykonuje, montuje i naprawia drewniane meble;
  • stolarz budowlany – zajmuje się obróbką drewna w celu wykonania i montażu elementów stolarki okiennej, drzwi oraz parkietu i boazerii;
  • stolarz galanterii drzewnej – tworzy między innymi uchwyty do mebli, rękojeści narzędzi czy dekoracje;
  • lutnik – wykonuje, remontuje i naprawia instrumenty muzyczne.

Przeczytaj dalszą część artykułu i sprawdź przeciętne zarobki stolarzy meblowych, budowlanych, galanterii drzewnej i lutników.

Zarobki stolarza a formy zatrudnienia

To dylemat wielu przedstawicieli różnych zawodów w Polsce. Zazwyczaj praca na własny rachunek przynosi znacznie więcej korzyści i wpływa na to, ile zarabia stolarz meblowy i nie tylko. Sam decydujesz o cenach swoich usług i terminach wykonywania zleceń.

Musisz jednak liczyć się z ewentualnymi przestojami i dodatkowym czasem potrzebnym na biurokrację (wystawianie faktur, rozliczenia miesięczne i odpowiadanie na zapytania potencjalnych klientów). Praca na etacie jest opcją bezpieczniejszą i spokojniejszą, ale również mniej opłacalną. Czasami jednak stabilizacja i miesięczna wypłata na z góry określonym pułapie jest bardziej pożądana.

Ile zarabia stolarz na etacie? Średnia płaca

To, ile zarabia stolarz zatrudniony na umowę o pracę, zależy od zakresu obowiązków, wielkości etatu, lokalizacji i możliwości finansowych danego pracodawcy. Według serwisu wynagrodzenia.pl mediana zarobków na tym stanowisku wynosi 4130 zł brutto, czyli 3145 netto, przy zatrudnieniu na umowę o pracę.

25% najgorzej wynagradzanych pracowników zarabia poniżej 3480 zł brutto. Przy pracy z drewnem można zarobić jednak znacznie więcej – 25% stolarzy w Polsce otrzymuje wynagrodzenie w wysokości wyższej niż 4840 zł brutto.

Własna działalność gospodarcza – średnie wynagrodzenie

Klienci coraz bardziej doceniają drewniane elementy wyposażenia domów i mieszkań. Wysokiej jakości meble wykonane z drewna są coraz bardziej pożądane. Wraca również moda na naturalne drewniane podłogi. Dzięki temu ceny usług stolarskich poszybowały w górę. Po odliczeniu kosztów ubezpieczenia i podatków przedsiębiorcy wykonujący usługi stolarskie mogą zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Stolarz bez wątpienia jest zawodem niezwykle potrzebnym. Dobrze wykonana podłoga i wysokiej jakości meble przetrwają nawet kilkadziesiąt lat, dlatego nie warto oszczędzać na usługach stolarskich. Zapotrzebowanie na tego typu usługi rośnie w zawrotnym tempie, co również ma wpływ na to, ile zarabia stolarz.

Dodaj komentarz