Ile zarabia strażnik więzienny? Sprawdź, czy dostaje pensję adekwatną do swojej pracy

Zastanawiasz się, jakie wynagrodzenie otrzymują pracownicy Służby Więziennej? Ile zarabia strażnik więzienny? Na czym polega jego praca? Czy taka praca może dawać satysfakcję? Sprawdź!

Praca w Służbie Więziennej to jedno z trudniejszych zajęć. Kto może zostać tzw. „klawiszem”? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać etat przy dozorze więźniów w zakładzie karnym? Ile zarabia strażnik więzienny? Przeczytaj i dowiedz się więcej o pracy w tym zawodzie.

Na czym polega praca strażnika więziennego?

Zanim dowiesz się, ile zarabia strażnik więzienny, przeczytaj, na czym polega jego praca. Strażnik więzienny pilnuje osadzonych i porządku w zakładach karnych i aresztach śledczych. Zarazem sprawuje opiekę nad więźniami i czuwa nad zapewnieniem bezpieczeństwa społeczeństwu przed przestępcami.

Równie ważną rolą jest resocjalizacja więźniów, organizowanie im spotkań z psychologiem, ale też doszkalania czy pracy. Umożliwi im to przystosowanie się do życia w społeczeństwie. To także żmudne wypełnianie dokumentacji papierowej i komputerowej.

Kto może zostać strażnikiem więziennym?

Oto warunki, jakie muszą spełnić kandydaci do pracy w Służbie Więziennej:

  • co najmniej średnie wykształcenie, ale zgłaszają się głównie absolwenci resocjalizacji;
  • niekaralność i dobry stan zdrowia;
  • pozytywne odpowiedzi z testów wiedzy prawnej i psychologicznej;
  • zdanie testów sprawnościowych.

Osoba, która chce pracować jako strażnik więzienny, powinna być odporna na stres, dyspozycyjna, sprawna fizycznie, stanowcza, a zarazem tolerancyjna. Bardzo istotne jest przestrzeganie etyki zawodowej i humanitarne traktowanie więźniów. 

Ile zarabia strażnik więzienny?

To, ile zarabia strażnik więzienny, zależy od stopnia wojskowego, doświadczenia i osiągnięć w pracy. Kadra strażników dzieli się na korpus chorążych, podoficerów i oficerów. Nowi pracownicy zaczynają pracę z pensją 3,5–4 tys. brutto. Jednak mediana wynagrodzenia wynosi 5,5 tys. brutto.

Oficerowie otrzymują pensję w wysokości 5–6 tys. złotych netto. Funkcjonariusze SW dostają też premie, „trzynastki” i nagrody jubileuszowe, a także benefity, jak np. polisę na życie czy wcześniejszą emeryturę.

Wiesz już, ile zarabia strażnik więzienny. Zarobki strażników zaczynających karierę w SW są nieadekwatne do rodzaju pracy. Warto pamiętać, że osadzeni odbywają karę nie tylko za oszustwa podatkowe czy nieumyślne spowodowanie wypadku.

To mieszanka ludzi, którzy się w życiu pogubili, z mordercami i gwałcicielami włącznie. Mimo to część z nich po wyjściu na wolność żyje normalnie. I właśnie to jest największą nagrodą dla „klawiszy”.

Dodaj komentarz