Rozliczenia, prowadzenie ksiąg, raporty – to zadania, które często sprawiają więcej satysfakcji, niż mogłoby się wydawać. Czy jednak praca w księgowości się opłaca? Sprawdź, ile zarabia technik rachunkowości i oceń sam!
Nie musisz mieć skończonych studiów, by pracować w księgowości! Jako technik rachunkowości możesz wykonywać większość prac związanych z rozliczaniem podatków czy prowadzeniem ksiąg. Chcesz wiedzieć, ile zarabia technik rachunkowości? Dowiedz się, ile wynoszą wynagrodzenia początkujących i doświadczonych specjalistów.
Spis treści
Ile zarabia technik rachunkowości – początkujący i doświadczony?
Najbardziej miarodajnym wskaźnikiem pozwalającym na określenie wysokości zarobków w danym zawodzie jest mediana. W portalach, w których przeprowadza się ankiety wśród przedstawicieli różnych zawodów, dla techników rachunkowości i początkujących księgowych podaje się kwotę około 5200 zł brutto. Oznacza to, że dokładnie połowa badanych zarabia powyżej lub poniżej tej sumy.
Ile zarabia technik rachunkowości rozpoczynający swoją karierę? Zazwyczaj jest to nieco powyżej płacy minimalnej, około 4 tysięcy złotych brutto. Nie brakuje jednak osób, które po zdobyciu kilku lat doświadczenia zaczynają zarabiać około 6 tysięcy złotych brutto (około 25% badanych).
Gdzie możesz pracować jako technik rachunkowości?
W ogłoszeniach dla księgowych często pojawia się wymóg wyższego wykształcenia. Do większości zadań wystarczy jednak tytuł technika rachunkowości i wykształcenie na poziomie średnim.
Jako technik rachunkowości możesz pracować w dziale księgowości w firmie, w urzędach i innych instytucjach. Pracodawcy chętnie zatrudniają techników rachunkowości do spraw księgowych, kadrowo-płacowych, powierzają im zadania prowadzenia ksiąg rachunkowych, rozliczeń podatkowych itp.
Czy to, ile zarabia technik rachunkowości, odpowiada twoim oczekiwaniom? Pamiętaj, że kwota na początku kariery zawodowej może być niska. Jeśli jednak zadbasz o rozwój kompetencji i będziesz dokształcać się w swojej dziedzinie, na pewno z czasem zaczniesz zarabiać znacznie więcej.