Ile zarabia trener personalny na siłowni i co wpływa na jego pensję? Jak zostać trenerem personalnym?

Ile zarabia trener personalny? Podobnie jak w przypadku innych zawodów, kwestia zarobków budzi wiele kontrowersji. Stosunkowo nowy zawód trenera personalnego nie jest wyjątkiem. Jakie jest wynagrodzenie w tej branży?

Świadomość tego, jak ważna jest aktywność fizyczna, stale rośnie. Ludzie coraz częściej biegają, jeżdżą na rowerze czy właśnie decydują się na wizytę na siłowni. Takie działanie wymaga jednak odpowiedniego wsparcia ze strony trenera personalnego. Już sam ten zawód brzmi dla wielu osób obco, a wynagrodzenie, na jakie można liczyć w tej dziedzinie nie jest jednoznaczne. Ile zarabia trener personalny? Co wpływa na jego pensję i jakie obowiązki do niego należą? 

Z jakimi zadaniami musi mierzyć się trener personalny?

Czym zajmuje się trener personalny? Jego praca opiera się przede wszystkim na prowadzeniu treningów indywidualnych. O takich można mówić kiedy:

  • ćwiczenia odbywają się w pełni indywidualnie;
  • klient to osoba, która zajmuje się sportem wyłącznie amatorsko;
  • realizowane są określone cele ujęte w personalnym planie treningowym.

Ile zarabia trener personalny? W rankingu Forbes’a widełki średniego wynagrodzenia zostały zawarte w przedziale od 2000 do 30000 złotych, zatem przedział jest dosyć szeroki. Jak prezentują się zarobki trenera personalnego w Polsce i od jakich czynników zależą?

Co wpływa na zarobki trenera personalnego?

W przypadku wielu zawodów ścisłe określenie wynagrodzenie jest dość trudne. To samo dotyczy trenera personalnego. Ile zarabia specjalista w tej dziedzinie? Wiele zależy m.in. od lokalizacji, w której realizuje swoje obowiązki.

Miejsce pracy

Wbrew ogólnie przyjętej opinii trener pracuje nie tylko na siłowni. Spora część klientów woli ćwiczyć w swoim własnym domu lub na świeżym powietrzu. Można również umówić się na trening w przestrzeni publicznej, np.w parku. W tym wypadku trener nie musi przejmować się kosztami dojazdu do domu klienta ani odprowadzaniem tantiem do konkretnego klubu. Ile zarabia personalny na siłowni? 

Formy współpracy z siłownią

Na wysokość pensji trenera personalnego pracującego na siłowni wpływa forma współpracy. Jakie są dopuszczalne?

  • Pracownik klubu fitness. W takim wypadku trener zatrudniany jest przez określoną siłownię. Jego klienci płacą za trening klubowi, który w późniejszym czasie rozlicza się ze swoim pracownikiem. Najczęściej otrzymuje on od 30 do 60 procent całej zapłaconej przez klienta sumy. Jest to najmniej korzystna propozycje pod względem finansowym.
  • Freelance oficjalny. Trener personalny płaci określonej siłowni czynsz za możliwość prowadzenia ćwiczeń. W większości wypadków koszt ten wynosi ok. kilkuset złotych miesięcznie. Oczywiste jest jednak to, że pozyskiwanie klientów oraz rozliczanie się z nimi leży tylko i wyłącznie w jego gestii.
  • Freelance nieoficjalny. To mało elegancki sposób, który polega na potajemnym prowadzeniu treningu bez wiedzy klubu fitness. Trener zobowiązany jest zapłacić zatem tylko i wyłącznie za sam karnet. Większość siłowni jednak eliminuje takie działanie, dlatego coraz mniej osób się na nie decyduje.

Liczba klientów oraz czas treningu

Na to, ile zarabia trener personalny, istotnie wpływa liczba klientów. Nie bez znaczenia jest także sama wielkość pakietu, którą wybiera konsument. O czym mowa? Większość osób decyduje się na jednorazowy zakup pięciu do nawet trzydziestu treningów. Jest to determinowane koniecznością systematyczności ćwiczeń, bez której nie osiągnie się spodziewanych efektów.

Koszty fiskalne – co trzeba wiedzieć?

Wpływ na wysokość zarobków trenera mają również koszty fiskalne. Największe ponosi osoba, która bezpośrednio zatrudniana jest przez jedną z siłowni. W takich wypadkach oba podmioty najczęściej rozliczają się na bazie umowy zlecenie czy o dzieło. Prawda jest jednak taka, że bardzo duża część trenerów prowadzi swoją własną działalność gospodarczą. Nie jest też tajemnicą, że niemała ilość obrotów zostaje przez specjalistów w tej branży ukryta. Jak sytuacja wygląda w przypadku choroby? Jeśli trener nie jest w stanie pracować, nie będzie mógł zarabiać pieniędzy. Ile natomiast zarabia trener personalny po odliczeniu kosztów promocji?

Marketing

Każda osoba prowadząca swoją własną działalność powinna zadbać o odpowiedni marketing. Koszty promocji działalności znacząco wpływają zatem na wynagrodzenie trenera personalnego. Strona internetowa, dobrze prowadzone social media czy wizytówki to jedynie część wydatków, jakie musi ponieść każda osoba w tej branży. W późniejszym czasie jednak koszta te się zwracają i to przeważnie z nadwyżką. Ile zarabia trener personalny w Polsce?

Jak prezentują się zarobki trenera personalnego w Polsce?

Ile zarabiają trenerzy personalni? Jak już możesz się domyślić, bardzo wiele zależy od ich zaangażowania. Poziom wynagrodzeń jest mocno zróżnicowany, a lista czynników, które na nie wpływają, jest dosyć długa. Warto zauważyć, że to, ile zarabia trener personalny, to zupełnie inna kwota niż koszt treningu, za jaki płaci trenujący. Cena za godzinę ćwiczeń z profesjonalistą w stolicy to wydatek rzędu 50–200 złotych, jednak stawka, na jaką może liczyć sam trener, to już 30–150 złotych. Kto zarabia najlepiej?

Wynagrodzenie poszczególnych trenerów – jak wygląda?

Specjalistów w tej branży można podzielić na kilka grup. Pierwsza z nich to początkujący trenerzy działający na zlecenie klubu. Są oni w stanie zarobić około 30–40 złotych za godzinę. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej, jeśli mowa jest o doświadczonym trenerze. Osoby, które prowadzą swoją własną działalność, a baza ich klientów jest naprawdę spora, otrzymują 150 złotych za godzinę. Ile trener personalny zarabia miesięcznie?

Miesięczna pensja trenera personalnego!

Każdy profesjonalista stara się, aby jakość jego usług stała na jak najwyższym poziomie. Właśnie dlatego większość zawodowców nie prowadzi więcej niż sześć treningów dziennie. Ilość ta przekłada się na 120 sesji ćwiczeń miesięcznie. Zatem ile zarabia trener personalny w skali miesiąca? Zakładając mocno uśrednioną stawkę 70 złotych za godzinę, będzie on w stanie otrzymać wynagrodzenie rzędu 8400 złotych. Należy jednak pamiętać, że mniej doświadczone osoby mogą zarobić połowę tej kwoty, a najlepsi w swojej dziedzinie nawet dwa razy więcej!

Teraz już doskonale wiesz, ile zarabia trener personalny. Zarówno sam zawód, jak i zarobki są mocno nietypowe. Bardzo dużo zależy od renomy i strategii marketingowej, a najlepsi są w stanie zarabiać naprawdę dobre pieniądze. Warto wspomnieć o tym, że w ostatnich latach ilość osób, które decydują się na wsparcie trenera personalnego, mocno wzrosła. Czy tendencja ta ulegnie zmianie? Wydaje się, że liczba ludzi, która będzie korzystała z usług takiego specjalisty, będzie wyłącznie rosła. Jest to zupełnie zrozumiały trend, ponieważ samodzielne ćwiczenia nigdy nie będą tak efektywne, jak trening ze wsparciem profesjonalisty!

Dodaj komentarz