Ile zarabia prezes KGHM? Poznaj zarobki prezesa miedziowego giganta!

Ile zarabia prezes KGHM? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które interesują się finansami publicznymi. Dowiedz się, ile wynosi pensja prezesa jednej z najważniejszych polskich spółek państwowych. Czy może przyprawić o zawrót głowy?

Funkcja prezesa KGHM Polska Miedź S.A. to niezwykle odpowiedzialne zajęcie. Szef tej spółki odpowiedzialny jest za prowadzenie szeroko zakrojonych operacji, dbanie o stabilność wydobycia i produkcji oraz skuteczną organizację działań miedziowego giganta. Czy pozostawanie na tym stanowisku wiąże się z astronomiczną pensją? A może wręcz przeciwnie? Sprawdź, ile zarabia prezes KGHM!

Ile zarabia prezes KGHM – od czego zależy pensja?

Prezes KGHM to osoba zarządzająca spółką państwową. Tym samym jego pensja nie jest zależna wyłącznie od wyników firmy oraz jednoosobowych decyzji o wysokości uposażenia. Zarobki prezesów spółek Skarbu Państwa są uzależnione także od różnorakich decyzji rządowych. Co równie istotne, zarobki te są jawne, jako że prezesi wielkich spółek to osoby publiczne, które zawiadują firmami dysponującymi narodowym kapitałem. Zatem ile zarabia prezes KGHM?

Ile zarabia prezes KGHM – dokładne dane

Od 2018 do 2022 prezesem KGHM Polska Miedź S.A. był Marcin Chludziński. Według danych z raportu rocznego WIG20 jest on jednym z najlepiej zarabiających prezesów spółek w Polsce. Wśród prezesów wszystkich spółek w naszym kraju zajął on dziesiąte miejsce. Liderem tegoż zestawienia został prezes Allegro, którego wynagrodzenie za 2021 rok przekroczyło dwanaście i pół miliona złotych. Ile w tym okresie zarobił prezes KGHM? Była to kwota równa nieco ponad trzem milionom dwustu tysiącom złotych.

Ile zarabia prezes KGHM – podstawa i nie tylko

Warto przy tym zauważyć, że na to, ile zarabia prezes KGHM w skali roku, składa się pensja podstawowa oraz druga część, która uzależniona jest od zrealizowania określonych wytycznych i założeń przez spółkę. Wynika to z wprowadzonych w 2016 roku przepisów określających zasady przyznawania wynagrodzeń prezesom spółek państwowych. W związku z tym tylko połowa zarobków prezesa KGHM stanowi ową podstawę, reszta uzależniona jest od wyników spółki i realizacji projektów. Te zaś w ostatnich latach przedstawiają się pozytywnie, a KGHM jest jednym z liderów globalnej branży wydobywczej.

Dodaj komentarz