Ile zarabia kucharz, czyli wynagrodzenie za pracę z pasją. Poznaj zarobki w gastronomii

Ile zarabia kucharz? Większość ludzi kojarzy branżę gastronomiczną z wysokimi zarobkami. O ile specjaliści w tej dziedzinie rzeczywiście mogą liczyć na satysfakcjonujące pensje, to jednak średnie wynagrodzenie wygląda nieco inaczej. Jak wysokie mogą być zarobki kucharza?

Większość osób na co dzień gotuje w domu, jednak prawie połowa Polaków w wieku od 18. do 24. roku życia przynajmniej raz w tygodniu jada w restauracji. Jest to możliwe dzięki takim zawodom, jak kelner czy kucharz. Ile zarabia profesjonalista w tej dziedzinie? Czy może liczyć na godne stawki? Czy znacząco różni się wynagrodzenie kobiet i mężczyzn?

Ile zarabia kucharz? Co wpływa na zarobki w tym zawodzie?

Zanim dowiesz się, ile zarabia kucharz, warto rozważyć czynniki, które wpływają na wysokość jego pensji. W każdym zawodzie wynagrodzenia uzależnione są od kompetencji. Zarobki kucharza mogą różnić się od innego specjalisty na podobnym stanowisku nawet o kilka tysięcy złotych. Bardzo duży wpływ na konkretną pensję ma samo miejsce pracy, a także jej wymiar. W tym wypadku na próżno szukać osób, które zatrudnione są w popularnych godzinach, takich jak 8–16 czy 9–17. Kuchmistrze bardzo często pracują do późnych godzin nocnych, a weekendy rzadko pozostają wolne. Co jeszcze wpływa na zarobki kucharzy?

Dobry kucharz a zarobki

Stopień wykwalifikowania w każdej dziedzinie jest bardzo ważny, a zawód kucharza jest tego najlepszym przykładem. Zarobki w tej branży są bardzo mocno uzależnione od umiejętności konkretnej osoby. Nie powinien zatem dziwić fakt, że pensja początkującego pracownika w gastronomii nie będzie przekraczała 2000 złotych brutto. Mowa jednak o pomocy kuchennej, czyli stanowisku, z którego szybko można awansować na asystenta kucharza lub samego kucharza. Jeśli do tego dojdzie, pensja takiej osoby znacząco wzrośnie.

Godzinowe zarobki kucharza

Odpowiadając na pytanie o to, ile zarabia kucharz, należy podkreślić kluczową rolę ilości przepracowanych godzin. Jest to wielka zaleta dla wszystkich pracowników, którzy w ciągu miesiąca spędzają więcej czasu w pracy niż przewiduje standardowy etat. Tym samym średnia stawka, która została podana przez GUS, to 15,82 złote brutto za godzinę. Kobiety na tym stanowisku zarabiają nieco mniej, jednak różnica w stosunku do mężczyzn jest nieznaczna i wynosi kilkadziesiąt groszy. Warto wspomnieć o tym, że to w sektorze publicznym zarobki kucharza w Polsce były większe o ok. 2 złote brutto za godzinę pracy. Nie można również zapomnieć o tym, że w branży gastronomicznej bardzo istotne są napiwki. To jednak kwoty mocno zróżnicowane, więc ich oszacowanie jest praktycznie niemożliwe.

Jak wygląda pensja kucharza?

Już wiesz, ile zarabia kucharz na godzinę, jednak miesięczna pensja na tym stanowisku wciąż pozostaje niewiadomą. Na początku należy zaznaczyć, że zarówno 2020, jak i 2021 rok był w gastronomii bardzo trudny. Miejsce miały liczne zwolnienia pracowników, a także zamknięcia poszczególnych lokali. Efektem tego było obniżenie pensji sporej ilości kucharzy. Aktualnie sytuacja z miesiąca na miesiąc ulega jednak poprawie. W 2022 roku wynagrodzenia rosną, co widać po ofertach pracy dostępnych w sieci. Ile zarabia kucharz na tę chwilę? Średnia pensja w tej branży waha się od 3000 do 3500 złotych brutto, zależnie od umiejętności. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja samej restauracji. Te, które działają w największych miastach, oferują najlepsze wynagrodzenia. Ile zarabia szef kuchni?

Szef kuchni – zarobki w gastronomii

Powszechnie uważa się, że ludzie działający w branży gastronomicznej nie mogą narzekać na brak godziwego wynagrodzenia. Na wysokie pensje mogą jednak liczyć osoby najlepsze w swoim fachu. Popularni szefowie kuchni w Polsce zarabiają nawet 20 000 złotych, jednak jest to najmniej liczna grupa zajmująca się kulinariami.

Praca kucharza na statku – średnie wynagrodzenie

Warto sprawdzić także, ile zarabia kucharz pracujący na statku. Wynagrodzenie w takich wypadkach może sięgać nawet 25 000 złotych, jednak specyfika samej pracy nie jest łatwa. W końcu niezbyt komfortowe warunki czy opuszczenie domu na kilka dni, a nawet tygodni to coś, na co nie każdy się zdecyduje.

Branża gastronomiczna jest niezwykle interesująca, a praca w niej może dawać wiele radości i satysfakcji. Na wysokie zarobki mogą jednak liczyć tylko najlepsi. Średnie wynagrodzenie kucharzy zbliżone jest do podobnych stanowisk w innych dziedzinach.

Dodaj komentarz