Ile zarabia aktor, czyli wynagrodzenie artysty w Polsce i nie tylko!

Ile zarabia aktor? Ten temat ciągle jest owiany tajemnicą. Wynagrodzenia artystów to coś, co zazwyczaj kojarzy się nam z ogromnymi kwotami. Ale czy mniej znane gwiazdy show-biznesu mogą liczyć na godziwe pensje?

Kariera aktora to ścieżka zawodowa zarezerwowana dla osób niezwykle zdeterminowanych, wytrwałych, a przede wszystkim – utalentowanych. Adepci tej branży muszą na co dzień mierzyć się z wielkim stresem, konkurencją oraz oczywiście niepewnością jutra. 

W końcu samo ukończenie akademii teatralnej nie zapewnia jeszcze stałej i dobrze płatnej pracy. Wszystkie te trudności powinny mieć odzwierciedlenie w pensji aktora. Wiele osób uważa, że osoby z tej branży zarabiają krocie. Czy faktycznie tak jest? Jak wyglądają konkretne gaże? Ile zarabia aktor? Przekonaj się sam!

Średnie zarobki aktorów – jak to wygląda?

Pensje to coś, o czym mówi się raczej niewiele. Ile zarabia profesjonalista taki jak aktor? 

Nie powinien cię zdziwić fakt, że wszystko zależne zależy od tego, jaką popularnością cieszy się celebryta. Istotne jest również to, jak faktycznie pracuje aktor.

Zarobki aktorów zaczynają się od 200 złotych za dzień zdjęciowy. W przypadku tych bardziej znanych sięgają kwot rzędu kilkunastu tysięcy złotych! 

W najgorszej sytuacji są początkujący artyści, których jeszcze nikt nie zna. Ile zarabiają młodzi aktorzy? W przypadku zatrudnienia na etacie nie mogą oni liczyć na większą pensję niż 2000 złotych brutto. 

Z czasem sytuacja będzie ulegała zmianie. Doświadczone osoby otrzymują znacznie większe pensje. Ile zarabia aktor, który zdążył już zdobyć popularność? Taka osoba może liczyć na miesięczne wynagrodzenie rzędu 4000–6000 złotych brutto. 

Z jakich umów korzystają aktorzy?

To, ile zarabiają aktorzy, w dużej mierze zależne jest od sposobu rozliczenia. Wedle rozporządzenia z 2017 roku osoby działające w tej dziedzinie nie są twórcami, a jedynie odtwórcami. W związku z tym nie mogą one skorzystać z 50% stawki uzyskania przychodu.

Jaki jest tego efekt? Konieczność rozliczania swoich działań na podstawie umowy o dzieło ze stawką KUP 20%. Wielu aktorów jest jednak zatrudnianych na podstawie umowy o pracę. Ile zarabiają na etacie?

Czy płeć wpływa na wysokość wynagrodzenia?

Czy pensja aktora zależy od płci? Jak już wiesz, stawki są naprawdę zróżnicowane i może mieć to bezpośredni wpływ na taką sytuację.

Jedna z agentek gwiazd przyznała anonimowo, że stawki kobiet w branży aktorskiej są o około 15–20% niższe niż wynagrodzenia panów. 

Na tym nie koniec! Bardzo podobne nierówności zostały przedstawione w rankingu magazynu „Forbes” z 2018 roku. Ile zarabia aktor filmowy? Ówcześnie na kobiecym tronie zasiadła Scarlett Johansson. Jej zarobki wyniosły 40,5 miliona dolarów. 

Z kolei wśród panów najlepiej wypadał George Clooney, którego wynagrodzenie było około 6-krotnie większe – to aż 239 milionów dolarów!

A ile zarabiają polscy aktorzy grający w reklamach oraz serialach?

Wynagrodzenie polskich aktorów serialowych

Jeśli nie wiesz, ile zarabia aktor w Polsce, musisz wiedzieć, że większość artystów w tej dziedzinie decyduje się na pracę w telewizji. Etat w kultowym teatrze to pewnego rodzaju artystyczna nobilitacja, jednak nie pozwala on na życie na wysokim poziomie. Ile zarabiają aktorzy i aktorki w polskich serialach?

  1. Małgorzata Kożuchowska – „Druga szansa” – 15 000 złotych za dzień zdjęciowy.
  2. Artur Żmijewski – „Ojciec Mateusz” – 15 000 złotych za dzień zdjęciowy.
  3. Agnieszka Dygant – „Prawo Agaty” – 10 000 złotych za dzień zdjęciowy.
  4. Tomasz Karolak – „Rodzinka.pl” – 8000 złotych za dzień zdjęciowy.
  5. Barbara Kurdej-Szatan – „M jak miłość” – 8000 złotych za dzień zdjęciowy.

Jak widać, zarobki polskich aktorów w przypadku, gdy grają oni w serialach, są naprawdę spore. Niestety, początkujący aktorzy nie mogą liczyć na gaże w takiej wysokości (co jest normą w każdej branży). Właśnie dlatego decydują się one na pracę w teatrze. 

Ile zarabiają młodzi aktorzy, jeśli spektakl zostanie odwołany?

Jak wygląda wynagrodzenie aktora, kiedy spektakl zostanie odwołany?

Już wiesz, ile zarabia aktor. Ale co w sytuacji, jeśli dojdzie do odwołania spektaklu? Jeśli to wynik choroby lub kontuzji aktora, żałoby narodowej czy jakiegokolwiek innego (i niespodziewanego) zdarzenia – wynagrodzenie wypłacane jest zgodnie z zapisem w umowie

Każda instytucja taka jak teatr ma swój własny regulamin. W przypadku Teatru Wybrzeże (zlokalizowanego w Trójmieście), zarówno aktorzy, jak i obsługa techniczna otrzymują 50% wynagrodzenia, jeśli odwołanie spektaklu miało miejsce z odpowiednim wyprzedzeniem. 

Jeśli jednak taka konieczność zajdzie na kilka godzin przed wydarzeniem, zarobek aktora teatralnego będzie taki, jakby przedstawienie się odbyło.

Na jakie pieniądze mogą liczyć dyrektorzy teatrów?

Ile zarabia aktor po zakończeniu swojej kariery? Wielu z nich decyduje się zostać dyrektorem teatru, co jednak nie jest takie proste. Możliwość tę otrzymują artyści oraz krytycy, którzy w późniejszym czasie zobowiązani są składać swoje oświadczenia majątkowe. Jest to spowodowane tym, że działalność filharmonii, oper czy właśnie teatrów finansowana jest z budżetu państwa. 

Ile zarabia aktor, który podjął się takiej pracy? W roku 2018 Zbigniew Lisowski zarobił około 105 000 złotych. Z kolei Karolina Rozwód, działająca w Lublinie, otrzymała wynagrodzenie rzędu 123 000 złotych.

Jak już wiesz, odpowiedź na pytanie, ile zarabia aktor, jest naprawdę złożona. Droga na szczyt w tej dziedzinie jest bardzo trudna. Właśnie dlatego wysoka aktorska pensja dla najlepszych nie powinna nikogo dziwić.

Dodaj komentarz