Ile zarabia Tusk i jakie są źródła jego dochodów z ostatnich lat?

Jeśli chodzi o karierę polityczną, Donald Tusk był m.in. polskim premierem (okres 2007-2014) oraz przewodniczącym Rady Europejskiej (lata 2014-2019). Ile zarabia Tusk? Garść cennych informacji na ten temat znajdziesz w naszym tekście. Miłej lektury!

Wiele płomiennych dyskusji dotyczy nie tylko poglądów politycznych byłego premiera, ale także tego, ile zarabia Tusk. Taki stan rzeczy nie powinien nikogo dziwić. Działacz ten to postać, którą zapewne zna każdy Polak (nawet ci, którzy nie śledzą krajowej oraz unijnej polityki). Przez szereg lat pełnił on czołowe stanowiska w polskim rządzie i strukturach Unii Europejskiej.

Ile zarabia Tusk, czyli były premier RP oraz przewodniczący Rady Europejskiej?

Okres 2014-2019 to czas, w którym Donald Tusk był przewodniczącym Rady Europejskiej. Wynagrodzenie miesięczne z tego tytułu wynosiło do końca 2018 r. ok. 105 tysięcy złotych (po przeliczeniu z euro). Następnie, w 2019 roku, pensja została podwyższona do poziomu ok. 140 tysięcy złotych. Ponadto, Donaldowi Tuskowi przysługiwały również dodatkowe świadczenia w postaci diet czy budżetu reprezentacyjnego. Do tego należy doliczyć pensję (ok. 30 tys. złotych) z tytułu przewodzenia Europejskiej Partii Ludowej.

Wiele wskazuje na to, że zarobki w strukturach unijnych wystarczyły, by uczynić byłego polskiego premiera jednym z bogatszych polityków w Polsce. Nie mamy jednak pewności w tym zakresie – na chwilę obecną (lipiec 2022 roku) nie jest on zobowiązany do złożenia zeznania majątkowego. Pomimo iż polityk ten jest jednym z liderów opozycji, nie pełni oficjalnej funkcji rządowej/parlamentarnej.

Ile zarabia Tusk? Z czego jeszcze może czerpać dochody?

Trzeba też pamiętać, że Donald Tusk dzięki swojej wieloletniej działalności sprawił, że jego nazwisko jest solidną marką. Abstrahując od politycznych preferencji, jest to bez wątpienia postać rozpoznawalna, a przez wiele środowisk uznawana również za autorytet.

Taki stan rzeczy oznacza, że opisywany polityk może próbować swoich sił także w innych dziedzinach życia, w tym na przykład w działalności publicystycznej. Przykładowo, w ciągu ostatnich lat zostały wydane następujące pozycje: „Szczerze” oraz „Wybór”. To, ile zarabia Tusk na sprzedaży wymienionych książek, pozostaje jednak tajemnicą.

Dodaj komentarz