Ile zarabia żołnierz na Ukrainie – analiza wynagrodzeń i dodatków

Element wynagrodzeniaKwota (w złotych)
Bazowy żołd początkującego żołnierzado 1,5 tys.
Bazowy żołd wyższych rangą oficerówkilkadziesiąt tysięcy
Dodatek wojenny dla szeregowegodo 10 tys.
Wypłata dla rodziny po śmierci żołnierzaniemal 2 mln

Ile wynosi bazowy żołd żołnierza ukraińskiego?

Przed wybuchem wojny zarobki ukraińskich żołnierzy były skromne. Bazowy żołd dla początkującego żołnierza czy oficera był niewiele wyższy od krajowej minimalnej, wynoszącej równowartość niecałego tysiąca złotych brutto. Jednakże kilka dni po wybuchu wojny, prezydent Zełenski podjął decyzję o podniesieniu bazowego żołdu o 30%. W zależności od wielu czynników, jak stopień wojskowy czy funkcja, zarobki wahają się od około 1,5 tysiąca złotych do kilkudziesięciu tysięcy dla wyższych rangą oficerów.

Dodatki – ile zarabia żołnierz na Ukrainie w strefie działań wojennych?

Na czas obowiązywania stanu wojny wprowadzono dodatek wojenny. Jego wysokość zależy od tego, czy żołnierz znajduje się w bezpośredniej strefie działań bojowych. Konkretne wyliczenia są dokonywane co miesiąc z dokładnością co do dnia. W praktyce, zakładając rotację żołnierzy, przeciętny szeregowy z poboru może liczyć na maksymalnie 10 tysięcy złotych miesięcznie (80–90 tysięcy hrywien). 

Ryzyko a wynagrodzenie – czy warto?

Mimo atrakcyjnych, jak na ukraińskie warunki, wynagrodzeń, żołnierze nie decydują się na służbę wyłącznie dla pieniędzy. Motywacją jest przede wszystkim kwestia ideologiczna i przekonanie o walce „o wszystko”. Warto podkreślić, że ryzyko jest bardzo wysokie – co siódmy ukraiński żołnierz zostaje ranny lub ginie.

To zapamiętaj

Zarobki żołnierzy na Ukrainie znacząco wzrosły po wybuchu wojny, ale ich motywacje nie opierają się wyłącznie o finansowy aspekt. Ryzyko jest duże, a sumy wypłacane rodzinom poległych (niemal 2 miliony złotych) wskazują na pełne zaangażowanie państwa we wsparcie swoich obrońców.

Dodaj komentarz