Ile zarabiają nauczyciele w Niemczech? Czy niemieccy pedagodzy cieszą się uznaniem i godnym wynagrodzeniem? A może, podobnie jak u nas, narzekają na niskie zarobki? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Zarobki polskich nauczycieli są niskie w porównaniu do innych zawodów, zajmowanych przez osoby z wyższym wykształceniem. Dlatego coraz więcej pedagogów wyjeżdża do pracy za granicę, chociażby do Niemiec. Ile zarabia nauczyciel w Niemczech? Jak wygląda wysokość wynagrodzenia na tym stanowisku w zestawieniu z pensją w innych zawodach i z kosztami życia w tym kraju? Przeczytasz o tym w dalszej części artykułu.
Spis treści
Ile zarabia nauczyciel w Niemczech?
Jak podaje portal pl.europa.jobs, średnie wynagrodzenie niemieckich nauczycieli wynosiło w 2020 roku około 5 tys. euro brutto za miesiąc. Początkujący nauczyciele zarabiają tam około 3 tys. euro brutto, co daje 2,2 tys. euro na rękę. Oznacza to, że nauczyciel w Niemczech to jeden z najlepiej opłacanych zawodów w Europie.
Mimo to brakuje pedagogów w tym kraju, a landy graniczące z Polską szukają pracowników u nas. Wysokość podanych pensji kusi polskich nauczycieli, w związku z tym zachodnie oferty pracy cieszą się dużym powodzeniem. Warunkiem przyjęcia do pracy jest dobra znajomość języka niemieckiego, potwierdzona certyfikatem co najmniej na poziomie B1.
Ile wynosi pensum niemieckiego pedagoga?
Liczba tzw. zajęć tablicowych wynosi 22–24 tygodniowo, ale zgodnie z przepisami czas pracy nauczyciela zatrudnionego na etacie to 39 godzin tygodniowo. Pensum jest więc nieco większe niż w polskich szkołach. Jednak niemiecki system oświaty przewiduje zaledwie kilka sprawdzianów w roku, których nie można poprawiać.
Oznacza to, że nauczyciele mają o wiele mniej dodatkowej pracy. Mimo to poziom nauczania jest wysoki, a uczniowie ze słabszymi ocenami kierowani są do szkół zawodowych, gdzie nie zdaje się egzaminów maturalnych.
Wiesz już, ile zarabiają nauczyciele w Niemczech. Warto wiedzieć, że niemiecki nauczyciel zdaje specjalny egzamin, po którym otrzymuje status urzędnika państwowego. To daje sporo przywilejów, ale też obowiązki. Nie mniej jednak praca w oświacie cieszy się w tym kraju dużym prestiżem.