Ile zarabiają sekretarki? Jaki jest ich zakres obowiązków? Na jakie zarobki możesz liczyć na tym stanowisku?

Choć sekretarka znajdzie zatrudnienie w większości firm, urzędów, czy też gabinetów prawniczych, to jednak zawód ten często jest niedoceniany. Jej obowiązki to coś więcej niż odbieranie telefonów. Sprawdź, ile zarabiają sekretarki. 

Niestety wciąż panuje krzywdzący stereotyp, że jedyne obowiązki sekretarki to odbierania i przełączanie telefonów, a także parzenie kawy. Obecnie sekretarka często jest prawą ręką swojego szefa i pełni rolę biznesowej asystentki. W dużej mierze to od niej zależy to, czy firma funkcjonuje prawidłowo. Czy skala obowiązków przekłada się na płace? O tym ile zarabiają sekretarki w Polsce, dowiesz się z tego artykułu.

Ile zarabia sekretarka? Czym zajmuje się sekretarka?

Zanim przeczytasz, ile zarabiają sekretarki, dowiedz się, co należy do ich obowiązków. Sekretarka to osoba, na której barki w firmie może spaść wiele różnych zadań. Jej głównym obowiązkiem jest administrowanie sekretariatem i wykonywanie szeregu prac biurowych. Zaliczane są do nich m.in.:

  • obsługa urządzeń biurowych;
  • zarządzanie dokumentacją biurową;
  • dbanie o ład w sekretariacie;
  • zapewnienie dostawy urządzeń biurowych;
  • zarządzanie korespondencją firmową. 

Ponadto wykonuje także szereg prac związanych z byciem asystentką przełożonego, w tym m.in.:

  • planowanie spotkań;
  • planowanie podróży służbowych;
  • wspieranie działań zarządu na różnych płaszczyznach. 

Jak widzisz, praca sekretarki to nie tylko stereotypowe parzenie kawy i obsługa gości. 

Stanowisko sekretarki – wymagania

Podstawowe cechy cenionej sekretarki to przede wszystkim bardzo dobra organizacja czasu i miejsca pracy, a także umiejętność nawiązywania kontaktów. Ponadto osoba na tym stanowisku powinna cechować się: empatią, spostrzegawczością, dyscypliną, lojalnością i wysoką kulturą osobistą. W końcu jest osobą reprezentującą organizację i często odpowiada za pierwszy kontakt potencjalnych klientów i partnerów biznesowych z firmą. Od jakości tego kontaktu zależy wizerunek podmiotu gospodarczego. Dodatkowym atutem sekretarki będzie znajomość języków obcych, jednak to zależy w dużej mierze od skali działalności przedsiębiorstwa oraz od rynków, na których funkcjonuje. 

Ile zarabiają sekretarki w Polsce?

Wpływ na to, ile zarabiają sekretarki w Polsce ma przynajmniej kilka czynników. Dużo zależy od ich doświadczenia, a także wielkości organizacji, w której pracują. Nie bez znaczenia są również takie czynniki jak: region zatrudnienia, długość pracy w jednej firmie, a także skala wykonywanych obowiązków. Według danych mediana zarobków na tym stanowisku wynosi 3500 PLN brutto miesięcznie. Oznacza to, że średnio połowa sekretarek pobiera wynagrodzenie poniżej tej kwoty, a druga połowa powyżej. Około 25% osób na tym stanowisku w Polsce może liczyć na zarobki przekraczające kwotę 4200 PLN brutto miesięcznie. 

Wiesz już, ile zarabiają sekretarki. Zarobki wskazują na to, że praca sekretarki wciąż jest niedoceniana w wielu miejscach w Polsce. Z drugiej strony doświadczone osoby nie powinny mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia, ponieważ asystentki zarządu, czy też sekretarki potrzebne są w wielu firmach, instytucjach i organizacjach pozarządowych. Na najwyższe zarobki możesz liczyć w dużych miastach oraz większych firmach i korporacjach międzynarodowych.

Dodaj komentarz