Ile zarabia się w Norwegii? Czy norweskie pensje pozwalają na godziwe funkcjonowanie? Przekonaj się, jak przedstawia się ta kwestia i czy stereotypy dotyczące wysokich zarobków i sporych kosztów życia są prawdziwe.
Spis treści
Ile zarabia się w Norwegii – podstawowe informacje
To ile zarabia się w Norwegii, rzecz jasna zależy od wielu czynników. Zarobki są znacząco zróżnicowane, a wpływ na nie ma, co oczywiste, konkretny wykonywany fach. Można jednak pokusić się o przedstawienie uśrednionych zarobków w tym kraju. A tym samym można odpowiedzieć na pytanie, jak pensje norweskie przedstawiają się na tle polskich. Poznaj najważniejsze fakty związane z tym zagadnieniem!
Ile zarabia się w Norwegii – stawka minimalna
Na początku warto zaznaczyć, że w Norwegii nie funkcjonuje płaca minimalna. Takie rozwiązanie występuje chociażby w Polsce. Czy oznacza to jednak, że pracownik w Norwegii nie podlega żadnej ochronie, a jego pensja może być ustalana dowolnie? Oczywiście, że nie.
Chociaż bowiem w tym kraju nie ma jednolitej płacy minimalnej, tamtejszy rząd ustala minimalne wynagrodzenia w odniesieniu do każdej branży z osobna. Te stawki są aktualizowane każdego roku. Brane pod uwagę są wszelkie możliwe branże, w tym tak popularne w państwie norweskim jak rybołówstwo, budownictwo, czy przemysł stoczniowy. Każdy pracownik może liczyć na minimalne wynagrodzenie niezależnie od tego czy pracuje w rolnictwie czy w hotelarstwie.
Ile zarabia się w Norwegii – uśrednione zarobki
Chociaż stawki są zróżnicowane w odniesieniu do poszczególnych branż, można rzecz jasna wskazać średnie wynagrodzenie typowego Norwega. Dane tamtejszego urzędu statystycznego za 2021 rok pokazują, że średnie zarobki obywatela tego państwa wynoszą około 51 tysięcy koron norweskich miesięcznie. Ile to w przeliczeniu na złotówki? Liczba może porażać, bowiem jest to około 23 tysiące złotych.
Ile zarabia się w Norwegii – odmienne predyspozycje i koszty życia
Rzecz jasna należy pamiętać, że mówimy o kwotach uśrednionych. Nie każdy norweski pracownik zarabia tak dobrze. Ci wykonujący proste prace i słabo wykwalifikowani zarabiają o wiele mniej. Z kolei osoby pracujące w górnictwie czy branży petrochemicznej zarabiają dużo. Co równie istotne, pamiętać należy o wysokich kosztach życia w tym kraju. Te są o wiele wyższe niż w Polsce. Widać to choćby wówczas, gdy spojrzymy na ceny podstawowych produktów. Przykładowo średnia cena mleka to w przeliczeniu ok. 8 złotych.