Jeśli interesujesz się budową ziemi i procesami, które ją ukształtowały, a do tego uwielbiasz pracę w terenie lub laboratorium, to geologia będzie dziedziną idealną dla ciebie! Sprawdziliśmy, czym dokładnie zajmuje się i ile zarabia geolog. Zapraszamy do lektury!
Geolog specjalizuje się w badaniu budowy ziemi oraz analizowaniu procesów, którym ta ulega. Chociaż ten kierunek studiów w Polsce nie jest często wybierany, co zapewne wynika z faktu, iż tutaj gospodarka surowcowa nie stanowi podstawy dochodów kraju, to i tak rokrocznie zdarzają się studenci, którzy chętnie go studiują. Specjalnie dla nich sprawdziliśmy, na czym polega praca geologa oraz ile zarabia geolog!
Spis treści
Czym zajmuje się geolog?
Geolog może pracować zarówno w laboratorium, gdzie będzie zajmował się pracą w charakterze teoretyka, ale również w terenie, jako geolog praktyk. Geologia stosowana i podstawowa dzielą się na wiele dziedzin szczegółowych, więc absolwenci tego kierunku mogą precyzyjnie wybrać bliski swojemu sercu kierunek kariery zawodowej.
Ogólnie rzecz biorąc, do zadań geologów należy badanie budowy ziemi oraz analizowanie procesów geologicznych, którym ta ulega. Geolodzy powinni cechować się pasją badawczą, chęcią rozwiązywania problemów naukowych i umiejętnością myślenia dedukcyjnego. Niejednokrotnie potrzebna jest też cierpliwość oraz umiejętność łączenia posiadanej wiedzy z jej zastosowaniem w górnictwie, budownictwie i przemyśle wydobywczym.
Ile zarabia geolog?
Ile zarabiają geolodzy? Średnie zarobki geologów w Polsce wynoszą 5 050 złotych brutto miesięcznie, co daje 3 692 złote netto. 25% najlepszych specjalistów zarabia powyżej 4 869 złotych netto miesięcznie. Na początku kariery można liczyć na stawkę oscylująca w granicach 3 000 złotych miesięcznie netto.
Wysokość pensji geologów uzależniona jest przede wszystkim od:
- stażu pracy;
- wykształcenia;
- wielkości firmy;
- województwa.
Zastanawiając się, ile zarabia geolog, należy rozważyć wiele czynników. Podstawowym jest posiadane doświadczenie oraz wykształcenie. Ważne jest również miejsce zatrudnienia oraz region, na terenie którego działa przedsiębiorstwo.