Ile zarabia poseł, czyli pensja w Sejmie. Poznaj wynagrodzenia posłów

Ile zarabia poseł za pracę, którą wykonuje w sejmie? To pytanie rodzi wiele kontrowersji. Wzmożyła je ustawa, która wprowadziła zmiany w wysokości pensji zajmujących się polityką. Jak ich wynagrodzenie wygląda w tym momencie?

Poseł czy posłanka to osoba, która jest członkiem parlamentu. Jej zadaniem, a wręcz obowiązkiem jest czynny udział w działaniach Sejmu oraz Senatu, a także Zgromadzenia Narodowego. Mimo tego, że powszechnie wiadomo, z czym wiąże się ten zawód, to, ile zarabia poseł w sejmie, nie jest do końca jasne. Wiele osób sądzi, że zarobki w tej dziedzinie są nieadekwatnie wysokie. Jak konkretnie wyglądają te kwoty? Ile zarabia poseł w Polsce?

Co składa się na pensję każdego posła?

W roku 2021 wysokość uposażenia poselskiego wyniosła równo 12826,36 złotych brutto. Należy wspomnieć, że osoba, która dopiero co zaczyna swoją pracę w Sejmie, otrzymuje także tak zwaną „rekompensatę”. Jest to wsparcie finansowe spowodowane koniecznością rezygnacji z dotychczasowego zatrudnienia. Co więcej, każdemu pracownikowi Sejmu wypłaca się dietę parlamentarną oraz ryczałt na prowadzenie biura. Odpowiedź na pytanie, ile zarabia poseł, nie jest oczywista. Do samej pensji dochodzą również rozmaite przywileje, np:

  • prawo do nieodpłatnych przelotów w polskim przewozie lotniczym;
  • prawo do nieodpłatnych przejazdów środkami transportu publicznego;
  • bezpłatna możliwość podróżowania pojazdami komunikacji miejskiej.

Czym jest dieta parlamentarna?

Powiedzieliśmy już, ile zarabia poseł na sejm w ramach podstawowej pensji. Otrzymuje on jednak wspomniany dodatek – dietę parlamentarną. Są to finanse, które każdy poseł ma prawo spożytkować na wydatki, jakie ponoszone są w ramach sprawowania mandatu w Polsce. Aktualnie dieta parlamentarna wynosi 25 procent podstawowego wynagrodzenia. Jest to więc kwota 4008,33 złotych brutto. Należy zaznaczyć, że zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, kwota ta jest wolna od podatku dochodowego. Ile więc dokładnie zarabia poseł RP?

Ryczałt na prowadzenie biura – co to jest?

Na to, ile zarabia poseł, wpływa również tzw. ryczałt. Każdy przedstawiciel sejmu zobowiązany jest do utworzenia jednego biura lub kilku jego oddziałów. Z kolei jego prowadzenie regulowane jest za pośrednictwem ryczałtu. Każdy z posłów otrzymuje go w chwili pisemnego powiadomienia Kancelarii Sejmu o stworzeniu takiego miejsca. Ile wynosi ryczałt na prowadzenie biura? Kwota ta równa się 17 200 złotych miesięcznie. Warto zaznaczyć, że niepełnosprawny poseł może wnioskować o zwiększenie tej sumy. Nie może ona jednak przekroczyć 150 procent podstawowej kwoty. Sprawdź, ile zarabia poseł na sejm, czyli podsumowanie wszystkich składników pensji!

Kompletne wynagrodzenie posła – ile zarabiają posłowie?

Na wynagrodzenie posła na sejm RP składa się kilka czynników, a konkretnie:

  • 12826,36 złotych brutto uposażenia poselskiego;
  • 4008,33 złotych brutto diety parlamentarnej;
  • 17200 zł brutto – ryczałt na prowadzenie biura poselskiego;
  • kwota wolna od podatku – ponad 30 tysięcy złotych. 

Nie można również zapomnieć o tym, że pełnienie funkcji przewodniczącego podkomisji stałej zwiększa to wynagrodzenie o kolejne 10 procent pensji. Z kolei osoba, która objęła stanowisko wiceprzewodniczącego komisji stałej, będzie mogła liczyć na wynagrodzenie większe o następne 5 procent. Ile zarabia poseł pracujący w europarlamencie?

Jak wyglądają zarobki w europarlamencie?

Wiesz już, ile zarabia poseł w sejmie, jednak spora część polityków działa również poza granicami Polski. W europarlamencie w ubiegłym roku miesięczne wynagrodzenie wyniosło 6,8 tysięcy euro. Na tym nie koniec, ponieważ każdy z pracowników otrzymuje także 320 euro na zakwaterowanie za każdy dzień, który spędzi w Brukseli. Jak sytuacja wygląda, jeśli chodzi o dietę parlamentarną? Równa się ona 4,5 tysiąca euro, czyli niecałym 20 tysiącom złotych. 

Na jakie dodatkowe benefity może liczyć europoseł?

  • pełny zwrot kosztów za bilety lotnicze w drodze na posiedzenia parlamentu;
  • możliwość zwrotu kosztów za inne podróże zawodowe do 4500 euro;
  • dzienna dieta parlamentarna wynosząca 160 euro w przypadku wyjazdów poza UE;
  • 24,5 tysiąca euro wynagrodzenia dla osób, które dany poseł zatrudnia w swoim biurze;
  • po ukończeniu 63. roku życia europoseł może liczyć na emeryturę. Wynosi ona 1500 euro miesięcznie. Co więcej, po śmierci takiej osoby, jej rodzina może liczyć na odpowiednio wysoką rentę.

Wynagrodzenie polityków wzbudza wiele wątpliwości i kontrowersji. Nic w tym dziwnego, mając świadomość tego, ile zarabia poseł netto. Pensja osoby piastującej takie stanowisko jest naprawdę spora i nic nie zapowiada tendencji spadkowej, a wręcz przeciwnie. Wedle wszelkich prognoz wynagrodzenia polityków będą wyłącznie rosły.

Dodaj komentarz