Ile zarabia kierowca autobusu miejskiego lub turystycznego? Zarobki w zawodzie

Ile zarabia kierowca autobusu? Czy łatwo zdobyć uprawnienia do tej pracy? Jakie kwalifikacje są potrzebne do przewozu osób? Sprawdź, ile może wynosić pensja w zawodzie kierowcy autobusu i jak wygląda praca na tym stanowisku!

To, ile zarabia kierowca, zależy nie tylko od danego przewoźnika, ale również rodzaju trasy, doświadczenia, kultury jazdy oraz braku mandatów i skarg od pasażerów.

Praca kierowcy to bardzo odpowiedzialny zawód. Bezpieczna jazda i dbałość o komfort pasażerów są najważniejszymi wyzwaniami, które stoją przed kierowcą autobusu.

Czy wynagrodzenie kierowców jest adekwatne do poziomu trudności tego zawodu? Jakie umiejętności i uprawnienia są potrzebne do prowadzenia autobusu? Na jakich trasach najwięcej zarabiają kierowcy? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Ile zarabia kierowca autobusu? Na czym polega ta praca?

Głównym zadaniem każdego kierowcy jest bezpieczne przewiezienie pasażerów z punktu A do punktu B. Przed kierowcą komunikacji miejskiej i autobusów dalekobieżnych stoi jeszcze jedno bardzo ważne wyzwanie – mowa o punktualnym pojawieniu się na przystankach.

Najważniejszym aspektem w tym zawodzie jest jednak ostrożna i przepisowa jazda. Kierowca odpowiada za życie i zdrowie pasażerów. Musi również egzekwować regulamin przewoźnika i interweniować w przypadku nieprzewidzianych sytuacji, takich jak: omdlenie, bójka czy kradzież.

Zarobki kierowcy autobusu miejskiego (MPK)

Praca w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym polega na transporcie osób na krótkich dystansach linii lokalnych. Trasy przebiegają zazwyczaj w granicach miasta i na jego obrzeżach. Komunikacja miejska funkcjonuje nawet całą dobę 7 dni w tygodniu, dlatego praca odbywa się w systemie zmianowym. Zmiany zwykle trwają od 6 do 12 godzin.

Kierowca musi zatrzymywać się na wszystkich przystankach, które zwykle znajdują się dość blisko siebie. Praca jest monotonna, a to, ile zarabia kierowca autobusu miejskiego, zależy głównie od lokalizacji. W większych miastach można liczyć na wyższe zarobki.

Kierowca turystycznego autobusu zarabia więcej?

Praca kierowcy w transporcie dalekobieżnym różni się od systemu lokalnego.

Zmiany trwają nawet kilka dni (szczególnie w transporcie międzynarodowym), a kierowcy zazwyczaj pracują w parach i zmieniają się za kierownicą co kilka godzin. Ile zarabia kierowca autobusu turystycznego? Zazwyczaj w transporcie międzynarodowym można liczyć na najwyższe wynagrodzenie.

Jednak i w tym przypadku jest ono zależne od doświadczenia, umiejętności i pracodawcy. Trasy dalekobieżne są uciążliwe i wiążą się z kilkudniową nieobecnością w domu, dlatego wysokość wynagrodzenia kierowcy autokaru turystycznego muszą wynagrodzić ten trud.

Jak zostać kierowcą autobusu? Prawo jazdy, uprawnienia, kwalifikacje

Warunkiem umożliwiającym przewóz osób jest uzyskanie prawa jazdy kategorii D. Aby ubiegać się o uprawnienia, konieczne jest:

  • prawo jazdy kategorii B;
  • ukończenie 24. roku życia;
  • orzeczenie lekarskie.

Lokalne starostwo na wniosek kandydata wyda kwalifikację wstępną, która umożliwi rozpoczęcie kursu na prawo jazdy kat D. Aby ukończyć kurs, należy odbyć 260 godzin zajęć teoretycznych i 16 godzin jazdy. Kurs prawa jazdy zakończony jest egzaminem państwowym, który pozwala otrzymać uprawnienia. Ostatnim etapem jest złożenie wniosku do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych o wydanie Karty Kierowcy

Średnie wynagrodzenie w pracy kierowcy autobusu

Średnie zarobki na stanowisku kierowcy autobusu wynoszą 4340 zł brutto, czyli około 3240 zł netto. Na trasach międzynarodowych kierowca autobusu zarabia jednak znacznie więcej. Przeciętne zarobki powiększone są o premie za bezszkodową jazdę i dodatki za pracę w święta.

Najlepiej opłacani kierowcy zarabiają średnio nawet 6200 zł brutto. Przypomnijmy jednak, że to, na jakie zarobki mogą liczyć kierowcy, zależy przede wszystkim od ich umiejętności i doświadczenia w pracy na stanowisku.

Wiesz już, ile zarabia kierowca autobusu i od czego zależy jego wynagrodzenie. Aby móc przewozić pasażerów, konieczne jest zdobycie kwalifikacji zawodowych i predyspozycje do wykonywania zawodu. Najlepsi kierowcy mogą liczyć na zarobki rzędu 4500 zł netto. Możliwości podjęcia pracy w zawodzie są spore, ponieważ nie brakuje atrakcyjnych ofert pracy.

Dodaj komentarz