Ile zarabia ślusarz w Polsce? Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać ślusarzem?

Ślusarz to rzemieślnik, który nadal jest poszukiwany w określonych okolicznościach. Jego praca wymaga skupienia i wiedzy z zakresu technologii obróbki metali. Ile wynosi pensja takiego pracownika? Sprawdź, ile zarabia ślusarz i czy warto nim zostać.

Podstawowym zadaniem ślusarza jest obróbka metalu oraz tworzenie nowych przedmiotów metalowych użytku codziennego. To, ile zarabia ślusarz, w dużej mierze zależy od jego doświadczenia. Poziom wynagrodzenia specjalistów w Polsce jest na dość dobrym poziomie. W Polsce coraz częściej brakuje bowiem dobrych specjalistów w tym zakresie. Chcesz zostać ślusarzem? Wystarczy, że spełnisz kilka warunków, a wielu pracodawców zainteresuje się twoją osobą. Przeczytaj i przekonaj się, czy to praca dla ciebie!

Czym zajmuje się ślusarz? Najważniejsze informacje

Ślusarz to osoba, która zajmuje się przede wszystkim tworzeniem przedmiotów metalowych oraz naprawami (np. zamków). W ramach pracy ślusarza konstrukcji stalowych lub operatora CNC możesz także czyścić i konserwować elementy metalowe. Pamiętaj, że zawód ślusarza to również artystyczne zajęcie. Taki specjalista może się zajmować wykonywaniem elementów dekoracyjnych ze stali (np. świeczników i żyrandoli).

Jak zostać ślusarzem? Krok po kroku

Zastanawiasz się, jak zostać specjalistą obróbki metalu i ile zarabia ślusarz w Polsce? Tytuł ślusarza otrzymasz dopiero wtedy, kiedy skończysz zasadniczą szkołę zawodową lub technikum. Do wykonywania zawodu spawacza lub ślusarza nie potrzebujesz studiów wyższych. Kluczowe w tym przypadku są takie aspekty, jak:

  • cierpliwość;
  • precyzja;
  • doświadczenie;
  • dobra kondycja fizyczna;
  • dobry wzrok;
  • zdolności techniczne;
  • wiedza matematyczna.

Jako ślusarz bez problemu znajdziesz pracę w warsztatach samochodowych, firmach budowlanych, a także pracowniach artystycznych.

Ile zarabia ślusarz w Polsce? Jakie są średnie zarobki w branży?

Czas odpowiedzieć na pytanie, ile zarabia ślusarz. Mediana zarobków ślusarza w Polsce wynosi około 4340 złotych miesięcznie brutto. To kwota, którą zarabia większość osób z podstawowym wykształceniem i doświadczeniem w branży sięgającym do kilku lat. Najlepsi specjaliści w kraju zarabiają kwoty nawet powyżej 5230 złotych brutto miesięcznie. Wpływ na wysokość dochodów na tym stanowisku ma przede wszystkim:

  • doświadczenie;
  • staż pracy;
  • miejsce pracy;
  • liczba wypracowanych godzin;
  • zajmowane stanowisko.

Ile zarabia ślusarz zajmujący się zaawansowaną obróbką metali?

Najwyższe dochody osiągają jednak operatorzy CNC. Aby zostać jednym z nich, potrzebujesz jednak dodatkowych kursów doszkalających z obsługi maszyn do obróbki metali. Na rynku pracy jest jednak spore zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów. Masz wiedzę techniczną i umiejętności? Jeśli satysfakcjonuje cię wynagrodzenie na takim poziomie, koniecznie obierz tę ścieżkę kariery zawodowej. Zależy ci na umowie o pracę? Średnie wynagrodzenie ślusarza początkującego, pracującego na podstawie takiej umowy w większości przypadków nie przekracza 3640 złotych brutto miesięcznie. Pamiętaj, że pracodawcy nie zawsze chętnie podpisują długoterminowe umowy o pracę. Często preferują zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło.

Podsumowując, ofert pracy dostępnych dla różnych specjalizacji ślusarskich jest wiele. Jeśli chcesz zarabiać więcej niż rzemieślnicy z podstawowymi umiejętnościami, zdobądź kwalifikacje ślusarza narzędziowego lub specjalisty CNC. W tym przypadku specjalista zarabia w Polsce średnio 4560 złotych brutto miesięcznie, natomiast specjalista CNC 4840 złotych brutto miesięcznie. Wiesz już, ile zarabia ślusarz w naszym kraju. Rozstrzygnij więc, czy masz predyspozycje i czy warto obrać tę ścieżkę kariery zawodowej w Polsce lub za granicą.

Dodaj komentarz