Ile zarabia ratownik medyczny w Polsce? Sprawdź zarobki i zakres obowiązków!

Ile zarabia ratownik medyczny w twojej miejscowości?Zdecydowanie nie jest to wiedza powszechna. Sprawdź, jakie wynagrodzenie pobiera się na takim stanowisku i czym zajmuje się taka osoba. Jesteś tego ciekaw? Przeczytaj!

To, ile zarabia ratownik medyczny, jest tematem wielu sporów społecznych. Z jednej strony są sami zainteresowani, którzy protestują w celu wymuszenia podwyżek. Z drugiej osoby, które zastanawiają się, za co ci pierwsi pobierają tyle pieniędzy. Jednak, nawet chwila zastanowienia pozwala uświadomić sobie, jak trudny to zawód.

Ile zarabia ratownik medyczny w Polsce w 2024 roku

4700 zł brutto – oto, ile zarabia ratownik medyczny. Kogo dotyczy taka kwota? Jest zarezerwowana dla najlepiej opłacanych pracowników tej grupy zawodowej. Oznacza to, że nie obowiązuje wszystkich, a raczej tylko niewielkie grono. 

Najczęściej jednak ratownik medyczny ma zarobki na poziomie ok. 3900 zł brutto miesięcznie. Czy dużo czy mało? Zdania na ten temat są podzielone. Jednak, porównując pensje ratowników medycznych do średniej krajowej – ok. 5900 brutto miesięcznie – zarabiają oni zdecydowanie poniżej tego poziomu.

Poprosiliśmy ratowników medycznych, którzy udzielają się na portalu ratownikmed.pl o komentarz w sprawie zarobków:

Te kwoty, które padły w artykule są prawdziwe niestety. Niskie zarobki ratowników medycznych są nieproporcjonalne do ogromnej odpowiedzialności i presji, jakie spoczywają na nas podczas wykonywania swoich obowiązków. Ważne jest docenienie i właściwe wynagradzanie nas, profesjonalistów, którzy nierzadko ryzykują własne życie, aby ratować życie innych osób w sytuacjach kryzysowych.

Podkreśla Anita Brzeszczewicz Ratownik Medyczny w „Szpitalnym Oddziale Ratunkowym” na terenie Warszawy.
Aktywna działaczka na rzecz pomocy osobom bezdomnym.

Ratownictwo medyczne – zarobki adekwatne do pracy?

Ratownik medyczny przywodzi na myśl człowieka, który przyjeżdża karetką na miejsce wypadku. Jego praca często obejmuje interwencję w celu ratowania zdrowia, a często i życia. Biorąc pod uwagę tylko to, fakt, ile zarabia ratownik medyczny, rzeczywiście wywołuje spore emocje.

Życie ludzkie nie ma ceny i dbanie o nie jest warte każdych pieniędzy. Z drugiej strony ratownicy nie każdą chwilę spędzają na ratowaniu życia. Czy zarobki w ratownictwie medycznym są adekwatne do trudności pracy?

Ile zarabiają ratownicy medyczni i od czego to zależy?

ile zarabia ratownik medyczny - Ile zarabiają ratownicy medyczni i od czego to zależy?

To, ile zarabiają ratownicy medyczni w różnych miejscach w Polsce, nie zawsze jest stałą kwotą. Wypłata 4600 zł brutto jest zarezerwowana dla najlepiej wykształconych ratowników, którzy jednocześnie mają spory staż w zawodzie. Sama wysokość wynagrodzenia często ma jeszcze związek z:

Pensja ratownika medycznego w zależności od miejsca pracy

Czy wiesz, że to, ile zarabia ratownik medyczny, zależny od jego miejsca pracy? Ratownicy medyczni są zatrudniani najczęściej w jednostkach Państwowego Ratownictwa Medycznego. Docierają do poszkodowanych, potrzebujących osób karetką lub helikopterem. Ratowników możesz też spotkać na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i w jednostkach wojskowych.

Ile zarabia ratownik medyczny w zależności od miejsca pracy? Najczęściej pojawiającą się stawką jest kwota z przedziału 4000-5600 zł brutto. W dużej mierze jednak najwyższe stawki otrzymują osoby posiadające jednoosobową działalność gospodarczą. Ciekawostką jest, że na to, ile zarabia ratownik medyczny w wojsku, mają wpływ dodatki funkcyjne, których nie ma w innych miejscach.

Zarobki ratowników medycznych w zależności od lokalizacji

Czy da się ustalić, w jakim obszarze Polski zarobki ratowników medycznych są największe? Dane pokazują jednoznacznie, że najlepiej opłacani są ci, którzy pracują na terenie województw:

 • mazowieckiego;
 • wielkopolskiego;
 • zachodniopomorskiego;
 • małopolskiego;
 • dolnośląskiego.

Natomiast najgorzej opłacani są ratownicy, którzy mieszkają w województwach:

 • lubelskim;
 • podlaskim;
 • podkarpackim.

Ile zarabia ratownik medyczny na SOR-ze i w karetce zależnie od wieku?

ile zarabia ratownik medyczny - Ile zarabia ratownik medyczny na SOR-ze i w karetce zależnie od wieku?

Najmłodsi ratownicy nie mogą liczyć na bardzo wysokie pensje. Najlepiej opłacani są pracownicy w wieku 35-40 lat. Ile zarabia ratownik medyczny, gdy dopiero rozpoczyna swoją karierę? Zwykle może liczyć na wynagrodzenie na poziomie poniżej 4000 zł brutto miesięcznie.

Ile zarabia ratownik medyczny na SOR-ze po latach? Wraz z wiekiem wypłata wzrasta nawet o 1000 zł brutto. Kwoty te oczywiście są zarezerwowane dla osób, które pracują na etacie i nie wypracowują nadgodzin.

Ile zarabia ratownik medyczny na godzinę?

Stawki godzinowe znacznie się od siebie różnią. Ich wysokość jest uzależniona od tego, czy ratownik medyczny jest zatrudniony na umowę zlecenie, umowę o pracę czy współpracuje z placówką medyczną w formie umowy B2B. A ta ostatnia jest coraz bardziej popularna. 

Ile zarabia ratownik medyczny, biorąc pod uwagę stawkę godzinową? Kwota waha się w przedziale między 25 a 35 zł brutto. Oczywiste jest, że im więcej czasu dana osoba spędzi na stanowisku pracy, tym więcej zarobi. Więc to, ile zarabia ratownik medyczny na godzinę, często nie pokazuje pełnego obrazu sytuacji.

Ile zarabia ratownik medyczny i jakie ma obowiązki?

Kwota pobierana przez osoby na opisywanym stanowisku jest ci znana. Dzięki temu sam możesz ocenić, czy to, ile zarabia ratownik medyczny w karetce, jest adekwatne do wysiłku. A co w trakcie swojego dyżuru robi ratownik medyczny? Jego wachlarz umiejętności musi być naprawdę szeroki, bo pojawia się on zwykle jako pierwszy u osoby potrzebującej pomocy.

Nie ma tu znaczenia, czy poszkodowany właśnie przechodzi zawał, jest chory psychicznie i zagraża sobie lub innym, miał wypadek samochodowy lub poraził go prąd. Pamiętaj, że ratownicy medyczni są też wzywani do pacjentów, którzy chorują na COVID-19.

Jak wobec tych faktów przedstawia się to, ile zarabia ratownik medyczny? Dla wielu osób protesty służby zdrowia są bezpodstawne. Trzeba jednak przyznać, że zakres odpowiedzialności ratowników jest naprawdę wysoki. Obrońcy protestujących niekiedy porównują, że jeśli stawka godzinowa to cena uratowania ludzkiego życia, to jest ono wyceniane bardzo nisko.

Zarobki ratownika medycznego a jego umiejętności

Warto pochylić się nieco nad najważniejszymi wymaganiami stawianymi ratownikom. Aby nadawać się do tego zawodu, należy:

 • umieć podejmować dobre decyzje w skrajnie trudnych sytuacjach;
 • być odpornym psychicznie wobec drastycznych obrazów;
 • umieć negocjować z pacjentem i docierać do jego świadomości bez względu na warunki;
 • potrafić posługiwać się sprzętem medycznym.

Oczywiście, są to jedynie te cechy, które determinują, czy ktoś może nadawać się na stanowisko ratownika medycznego. Poza tym należy posiadać określone wykształcenie. Zarobki ratownika medycznego nie zawsze rekompensują trudy pracy.

Jak zostać ratownikiem medycznym?

Wiesz już, ile zarabia ratownik medyczny i z jakimi rzeczami często ma do czynienia. Ale co trzeba zrobić, żeby wejść do tego środowiska? Dawniej wystarczyło ukończyć szkołę policealną na odpowiednim kierunku. Wiele lat temu karetki prowadziły osoby nieposiadające uprawnień medycznych, jednak z czasem samodzielne stanowisko kierowcy zlikwidowano.

Na to, ile zarabia ratownik medyczny, może mieć wpływ zespół, w którym pracuje. Musi on być jednocześnie kierowcą i ratownikiem, a zespoły są często dwuosobowe.

Obecnie do ubiegania się o stanowisko ratownika medycznego konieczne jest ukończenie studiów wyższych na tym kierunku. Finalnie jest możliwość uzyskania tytułu licencjata lub magistra. Po zakończeniu nauki obowiązkowe jest odbycie praktyk i przystąpienie do Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego. 

Ile zarabia ratownik medyczny i czy warto szkolić się w tym kierunku?

Ta część sektora medycznego, jak zresztą każda inna, ma swoje minusy. Praca pod presją czasu, zmiany administracyjne ze względu na podleganie państwowym jednostkom oraz konieczność reagowania w sytuacjach, gdy ktoś traci życie, mogą mocno stresować. Pamiętaj również, że charakterystyka stanowiska często wymusza pracę w dzień i w nocy, zwykle w zmianach 12-godzinnych. Nie każdy może się odnajdywać w takich warunkach, a co więcej – efektywnie pracować.

Jak zarobić więcej jako ratownik medyczny?

Jednym ze sposobów jest branie dodatkowych dyżurów. W pracy na etacie zwykle jest to możliwe w niewielkim stopniu, dlatego często zatrudnia się pracowników kontraktowych. To, ile zarabia ratownik medyczny w takim systemie zatrudnienia, zależy od przepracowanych przez niego dyżurów. 

Często ratownicy pracujący na karetkach nie ograniczają się jedynie do jednego pracodawcy. Raczej szukają zatrudnienia w różnych okolicznych miejscowościach, w Przychodniach Pogotowia Ratunkowego. W ten sposób są w stanie zarobić o wiele więcej niż etatowi ratownicy.

Ratownicy medyczni a pandemia koronawirusa

Podczas pandemii COVID-19 rządzący w Polsce politycy postanowili mocniej wesprzeć personel medyczny. Zaliczali się do tego grona również ratownicy medyczni. Ile zarabiał ratownik medyczny w takich warunkach? Pobierał on podwójną pensję przez pewien czas. Było to spowodowane ogromnym ryzykiem zawodowym, szczególnie w czasie, gdy cała służba zdrowia została przewrócona do góry nogami. 

Dla osób, które pracują na kontraktach i w wielu placówkach, okres ten – poza uciążliwością – mógł wiązać się również ze sporym zastrzykiem finansowym. Z drugiej strony, był też okupiony ryzykiem zachorowania i codziennego wyjeżdżania na akcję w specjalnych skafandrach.

Podsumowanie – ile zarabia ratownik medyczny?

Z jednej strony ryzyko ratowania czyjegoś życia, a z drugiej – różna częstotliwość wyjazdów na akcje. W jaki sposób rozsądnie ustalić wynagrodzenie dla ratownika? Fakt, ile zarabia ratownik medyczny, wzbudza wiele kontrowersji. Niemożliwe jest orzeczenie, jak sprawiedliwie uogólnić pensje ratowników.

Pewne jest to, że sami ratownicy niekiedy, poza codziennymi obowiązkami zawodowymi, zakładają również własne biznesy, żeby godnie żyć. To powinno świadczyć o tym, że nie zawsze wynagrodzenie jest adekwatne do wysiłku, na jaki zdobywają się ratownicy.

Najczęściej zadawane pytania

Ile zarabia ratownik medyczny w 2024?

Najczęściej pojawiającą się stawką, jeśli chodzi o wynagrodzenie ratowników medycznych, jest kwota z przedziału 4000–5600 złotych brutto.

Ile zarabia kierowca ambulansu?

Obecnie kierowca karetki musi być również ratownikiem medycznym (nie istnieje osobne stanowisko kierowcy ambulansu). Taką osobę dotyczą więc najczęściej stawki z przedziału 4000–5600 złotych brutto.

Dodaj komentarz