Praca polityka to jak najbardziej wymagające zajęcie. Ile zarabia polityk i jak nim zostać w Polsce? Nie ulega wątpliwości, że polityk wciąż jest narażony na stres i dużą odpowiedzialność za swoje działania. Sprawdź, jak jest to wynagradzane!
Obecnie średnie wynagrodzenie posła wynosi średnio nawet ponad 12 tys. złotych miesięcznie brutto. To duża kwota, biorąc pod uwagę, że stanowi tylko podstawę, do której doliczane są liczne premie oraz diety. Posłowie doliczają bowiem do swojej podstawy wynagrodzenia także diety w wysokości około 4 tys. złotych. Dla porównania średnia pensja prezydenta naszego kraju wynosi około 25 tys. złotych miesięcznie. Chcesz poznać szczegóły na temat tego, ile zarabia polityk w Polsce? Uposażenie i dieta to dwa podstawowe składniki, które tworzą wynagrodzenie dla polityków. Sprawdź, jakie są konkretne kwoty.
Spis treści
Ile zarabia polityk? Średnie zarobki posłów i senatorów
Pensje posłów, senatorów oraz innych polityków w większości przypadków są naprawdę imponujące. Średnie wynagrodzenie w ramach uposażenia poselskiego wynosi obecnie 12 826, 64 zł brutto miesięcznie. To bardzo duża kwota, biorąc pod uwagę fakt, że przeciętne wynagrodzenie w Polsce na 2022 rok wynosi 6220,02 złotych brutto miesięcznie. Dodatkowo dieta parlamentarna wynosi aż 25% uposażenia podstawowego. Na tę chwilę jest to kwota na poziomie 4008,33 złotych brutto. Można więc łatwo policzyć, że suma tych składników wynagrodzenia to niemal 17 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Masz już więc w podstawową wiedzę, ile zarabia polityk w parlamencie.
Ile zarabia polityk? Kilka wyjątków
Pamiętaj, że z uposażenia polityk nie skorzysta, jeśli nie wyczerpie urlopu bezpłatnego lub prowadzi działalność gospodarczą jako poseł. Dokładne zasady odnoszące się do łączenia emerytury, renty oraz pracy w ramach działalności gospodarczej z uposażeniem poselskim określa art. 25 ust. 3 i 3a oraz 4 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.
Zarobki premiera, posła, senatora i prezydenta – ile zarabia polityk w Polsce w 2022 roku?
To, ile zarabia polityk w Polsce, w dużej mierze zależy od tego, jakie zajmuje stanowisko. Oczywiście najwyższe zarobki ma prezydent, a te wynoszą aż 25 tys. złotych miesięcznie. Nieco niższe dochody, bo na poziomie 20 tys. złotych osiąga premier. Wiele zależy od tego, jakie uprawnienia posiada dany polityk. Pamiętaj, że na prowadzenie własnego biura poselskiego także oznacza dodatkowe środki (17 200 złotych). Parlamentarzysta ma również prawo do bezpłatnego poruszania się zbiorowym transportem publicznym. Wydatki związane z przejazdem samochodem pokrywane są poprzez ryczałt otrzymywany na potrzeby utrzymania biura poselskiego. Jak widzisz, to, ile zarabia polityk wysokiej rangi, nie jest jedyną korzyścią, jaką osiąga.
Wynagrodzenie polityka a piastowana funkcja
Ustawa budżetowa przewiduje, że stawka bazowa wynosi obecnie 1789,42 złote. Wynagrodzenie polityków na danym stanowisku obliczane jest na podstawie mnożnika stawki bazowej. Stopień mnożnika dla kilku popularnych stanowisk politycznych to:
- 8,68 dla Marszałka Sejmu, Senatu i Prezesa Rady Ministrów;
- 7,98 dla Wicemarszałka Sejmu, Senatu i Wiceprezesa Rady Ministrów;
- 7,04 dla Sekretarza Stanu;
- 5,60 dla Zastępcy Głównego Inspektora Pracy lub Wojewody.
Oczywiście kwoty, jakie zarabiają politycy, są w dużej mierze uzależnione od tego, jaką pracę zawodową wykonują poza sprawowaniem mandatu posła, senatora. Kiedy wiesz już, ile zarabia polityk, na pewno sądzisz, że to wysoce opłacalny zawód. Stres związany z działalnością w polityce, odpowiedzialność i nienormowane godziny pracy to jednak także aspekty funkcjonowania na tak wysokim szczeblu. Wysokie wynagrodzenie w większości przypadków niweluje wszelkie negatywne aspekty pracy polityka w Polsce. Na niższych szczeblach płaca też może być godna (np. na stanowisku wójta, gdzie maksymalna pensja to siedmiokrotność kwoty bazowej). Mimo to osoba, która chce zostać politykiem, musi się liczyć z dużą odpowiedzialnością, niezależnie od rangi, więc zarobki mogą to zrekompensować.