Praca kuriera nie polega wyłącznie na dostarczaniu paczek z punktu A do punktu B. W rzeczywistości jest to zawód dość niewdzięczny. Dowiedz się, ile zarabia kurier DHL i jakie są jego obowiązki!
Na całym świecie ludzie robią zakupy internetowe. Sytuacja szczególnie nasiliła się podczas pandemii koronawirusa. W związku z tym kurierzy codziennie mają do rozwiezienia mnóstwo paczek. Wydawać by się mogło, że zawód kuriera jest lekkim i przyjemnym zajęciem. W końcu co może być trudnego w jeżdżeniu samochodem pod wskazany adres? Nic bardziej mylnego! Kurierzy codziennie mierzą się z wieloma wyzwaniami, a ich praca zazwyczaj trwa więcej niż standardowe 8 godzin. Jak wygląda praca kuriera? Czy każdy może wykonywać ten zawód? Ile zarabia kurier DHL?
Spis treści
Obowiązki kuriera – na czym polega ta praca?
Kurier zaczyna swoją pracę o świcie. Najpierw odbiera przesyłki z magazynu i weryfikuje ich stan. Następnie każdą skanuje za pomocą specjalnego urządzenia i umieszcza wszystkie w swoim samochodzie. Po tych czynnościach może wyruszyć w trasę. Kurier musi nie tylko doręczyć paczki, ale również odebrać je od klientów prywatnych, firm i punktów kurierskich. Kiedy wszystkie przesyłki zostaną przekazane klientom, kurier może wrócić do bazy. To jednak nie koniec jego pracy! Musi zdać zebrane przesyłki, rozliczyć się z gotówki (za paczki pobraniowe) oraz dokumentów zwrotnych i przewozowych.
Jak zostać kurierem?
Kurier jest zawodem, do wykonywania którego nie jest konieczne żadne wykształcenie. Głównym wymaganiem jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. Pracodawcy zwracają jednak również uwagę na tzw. kompetencje miękkie, takie jak:
- wysoka kultura osobista;
- odpowiedzialność;
- umiejętność pracy pod presją czasu;
- punktualność;
- uczciwość.
Doświadczenie i znajomość topografii regionu będzie dużym plusem kandydata. Czy to, ile zarabia kurier DHL, jest adekwatne do czasu pracy i poziomu trudności?
Ile zarabia kurier DHL?
Średnie wynagrodzenie wynosi 4240 zł brutto. Jednak to, ile zarabia kurier DHL i innych firm kurierskich, zależy od formy zatrudnienia i indywidualnych ustaleń.
Praca jako kurier nie należy do najprostszych zawodów. Wymaga sporej samodyscypliny, sprawności fizycznej i wytrzymałości na stres. Aby zwiększyć zarobki, dobrym rozwiązaniem jest otwarcie własnego punktu kurierskiego.