Ile zarabia się w Niemczech – pensje u zachodnich sąsiadów

Republika Federalna Niemiec należy do najbogatszych i najlepiej rozwiniętych państw w Europie. Docenia się tam dobrych pracowników, którzy są godnie opłacani. Ile zarabia się w Niemczech i jakie są najlepiej opłacane zawody? 

Wyjazd do pracy za granicę rozważa wielu młodych ludzi i specjalistów w swoich dziedzinach. Jednym z najchętniej wybieranych kierunków jest obszar naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy, poza niewielką odległością od granic naszego kraju, przyciągają też stosunkowo wysokimi pensjami. 

Ile zarabia się w Niemczech – pensje minimalne

Średnia pensja w Niemczech wynosi około 4000 euro, co w przeliczeniu wynosi około 19000 złotych miesięcznie. Jednak planując prace w tym kraju, na początek musisz nastawić się na zarobki na poziomie najniższej pensji. Ile zarabia się w Niemczech minimalnie? Te stawki ustalane są indywidualnie dla każdego landu, jednak w 2022 roku jest to około 1600 euro miesięcznie. 

Na płace na tym poziomie mogą liczyć rzemieślnicy i pracownicy techniczni. Prawie 7500 złotych zarabiają tu początkujący elektrycy, kierowcy, hydraulicy i sprzątaczki. Na nieco wyższe zarobki mogą liczyć pielęgniarki, opiekunki, a także wykwalifikowani pracownicy branży budowlanej. 

Ile zarabia się w Niemczech na dobrze płatnych stanowiskach? 

Na całym świecie pracownicy branży IT należą do najlepiej opłacanych. Podobnie jest u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie programista zarabia około 7500 euro miesięcznie. Dobre zarobki osiągają też operatorzy maszyn budowlanych i piloci. Ile zarabia się w Niemczech w branży medycznej? Cenieni są przede wszystkim dobrzy stomatolodzy i lekarze, którzy osiągają pensje na poziomie nawet 11000 euro. 

Niemcy należą do najlepiej rozwiniętych państw w Europie i na świecie. Zarobki osób uczestniczących w tym rynku należą do najwyższych w UE, dlatego w porównaniu z pensjami w Polsce wyglądają imponująco. Jednak to rynek bardzo konkurencyjny i na dobre zarobki mogą liczyć głównie osoby mające fachowe umiejętności i nieunikające pracy.

Dodaj komentarz