Ile zarabia aktor dubbingowy w Polsce?

Chyba każdy oglądał „Smerfy” czy też inne filmy animowane lub zagraniczne produkcje tłumaczone na język polski, zastanawia się zapewne, na jakie zarobki mogą liczyć osoby, które użyczają swojego głosu. Ile zarabia aktor dubbingowy? Odpowiedź znajdziesz w naszym tekście.

Czasem może wydawać się, że użyczanie swojego głosu postaciom z bajek lub filmów jest prostą pracą. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej – dubbingowanie to poważne zadanie, które wymaga rozwiniętych umiejętności modulowania własnym głosem. Jednocześnie, nie wolno zapominać, że osoba na tym stanowisku pozostaje w cieniu gwiazd filmowych. W związku z tym wiele osób zastanawia się, ile zarabia aktor dubbingowy w Polsce.

Czy da się orzec, ile zarabia aktor dubbingowy?

W przypadku większości branż trudno jest prowadzić statystyki wynagrodzeń, które będą dobrze odzwierciedlać realia w całym kraju. Jeśli chodzi o profesję dubbingowca, zadanie to staje się wręcz niemożliwe. Taki stan rzeczy wynika ze specyfiki opisywanej profesji.

Produkcja filmów to dziedzina, w której rozpiętość płac jest olbrzymia. W efekcie, ustalenie średniej płacy aktora użyczającego swojego głosu jest bardzo utrudnione.

Od czego zależą zarobki aktorów dubbingowych?

To, ile zarabia aktor dubbingowy, zależy między innymi od następujących czynników:

  • rodzaj projektu, w którym uczestniczy dany aktor. Jeśli chodzi o niewielkie, tanie produkcje, to zarobki są raczej niewysokie i nie przekraczają kilku tysięcy złotych (trzeba przy tym pamiętać, że praca dubbingowca nad jednym projektem może trwać kilka tygodni). Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku znanych hitów, w tym na przykład filmów animowanych, które powstają w amerykańskich wytwórniach filmowych. Taki wariant to możliwość zarobków na poziomie wynoszącym nawet kilkaset tysięcy złotych,
  • renoma aktora. Początkujący dubbingowiec zazwyczaj użycza głosu mało znaczącym postaciom. W efekcie jego linie dialogowe są krótkie, a co za tym idzie – wynagrodzenie nie należy do najwyższych. Zupełnie inaczej wygląda w przypadku znanych nazwisk, w tym także uznanych aktorów.

To, ile zarabia aktor dubbingowy, nie jest jedyną istotną kwestią. Należy bowiem pamiętać, że praca ta ma raczej nieregularny charakter. Coraz częściej stosowaną praktyką jest angażowanie aktorów głosowych do pojedynczych projektów.

Dodaj komentarz