Ile zarabia psycholog? Sprawdź, czy ten zawód się opłaca

Ile zarabia psycholog? Ten profesjonalista musi ukończyć 5 lat studiów, aby móc w pełni wykonywać swój zawód. Dlatego jego wypłata powinna być adekwatnie wysoka. Jakie są w praktyce zarobki psychologa? Dowiedz się, czy to opłacalny kierunek rozwoju!

Zarobki psychologa nie należą do najwyższych. To sprawia, że wiele osób nawet po skończeniu studiów nie pracuje w zawodzie. Ten należy przy tym do dość trudnych, bo zwykle polega na pracy z drugim człowiekiem i pomocy w rozwiązywaniu jego problemów. Pomimo że to zawód obciążający psychicznie, od lat jego przedstawiciele nie doczekali się podwyżek. Ile zarabia psycholog, zależnie od swojej specjalizacji? Sprawdź!

Psycholog – zarobki. Poznaj medianę płac!

Średnie zarobki psychologa nie należą do szczególnie wysokich. Mediana płac w Polsce wynosi 3800 zł brutto, czyli około 2700 zł na rękę. 50% osób, które pracują w tym zawodzie, zarabia pomiędzy 3300-4700 zł. Nie jest to dużo, zważając na to, że wymagane jest ukończenie 5 lat studiów psychologicznych. W innym wypadku możliwości takiej osoby będą ograniczone. To, ile zarabia psycholog, zwykle nie jest więc adekwatne do trudu włożonego w edukację.

ile zarabia psycholog - psycholog - zarobki

Psychoterapeuta – zarobki są już nieco inne

Zarobki psychoterapeuty są już nieco wyższe. W tym przypadku mediana wynosi 4300 zł brutto, czyli o 500 zł więcej niż u psychologa. Taka osoba może zarabiać ok. 3400-6100 zł. 

Jest to specjalista, który zajmuje się leczeniem i rehabilitacją osób z różnorodnymi zaburzeniami psychicznymi. Może prowadzić także terapię ze zdrowymi osobami, działając profilaktycznie. Jest to więc praca wymagająca olbrzymiego zaangażowania, wrażliwości oraz wiedzy.

Psycholog kliniczny – zarobki specjalistów w Polsce

Psycholog kliniczny musi ukończyć dodatkowe szkolenie, które trwa ok. 5 lat, i wybrać jedną z kilku specjalizacji. Taka osoba może pracować ze szczególnie trudnymi przypadkami. Często jest zatrudniana w różnorodnych placówkach medycznych. To jednak nie wiąże się z dużo wyższą wypłatą. Zarobki psychologa klinicznego oscylują wokół 3300-4700 zł na miesiąc, z medianą wynoszącą ok. 3800 zł.

Ile zarabia psycholog sądowy? Dowiedz się

Psycholog sądowy jest osobą po studenckiej specjalizacji. Średnia płaca brutto w tym przypadku wynosi ok. 3200 zł brutto. Jest to więc niższa kwota niż ta, którą otrzymuje psycholog kliniczny czy psychoterapeuta. To, ile zarabia psycholog sądowy na etacie, jest trudno zmienić. Jego zarobki regulują ogólne przepisy prawa, z uwagi na zatrudnienie w państwowej placówce.

Psycholog więzienny – czy to dochodowa specjalizacja?

Resocjalizacja więźniów jest bardzo ważnym dla społeczeństwa zadaniem. Niestety, zakłady karne są niedofinansowane. Dlatego zarobki psychologa więziennego są stosunkowo niskie. Może liczyć na wypłatę rzędu 3100-3300 zł brutto. Także w tym przypadku trudno o podwyższenie tej stawki. To, ile zarabia psycholog pracujący w więzieniu, nie przekłada się na odpowiedzialność pracy, którą musi wykonywać.

Psycholog biznesu – zarobki. Czy moda na nie wpływa?

ile zarabia psycholog - psycholog biznesu

W przypadku psychologa biznesu sprawa nie jest już aż tak prosta. Wiele takich osób zostaje zatrudnionych przez firmy bądź też prowadzi własną działalność. Wtedy wypłata może się wahać, zależnie od okresu. Zarobki psychologa biznesu mogą być podobne do tych psychologa sądowego czy klinicznego. Jednak może on też zarabiać nawet kilkanaście tysięcy miesięcznie. Na to, ile zarabia psycholog na takim stanowisku, wpływa jego renoma.

Psycholog szkolny – zarobki nie są najgorsze

Praca w szkole może być dobrym pomysłem. Mediana na tym stanowisku wynosi ok. 3800 zł brutto, co oznacza, że jest jedną z lepiej płatnych opcji. Na dodatek, choć nie jest prosta, pozostaje lubiana przez pracowników. Należy jednak pamiętać, że aby dostać taką pracę, trzeba mieć koniecznie odpowiednie wykształcenie pedagogiczne. To, ile zarabia psycholog w szkole, może zależeć także od miasta, które czasem dopłaca do stanowiska.

Neuropsycholog – zarobki w tym przypadku są wyższe?

Neuropsycholog to specjalista, który skupia się przede wszystkim na ludzkim mózgu i jego działaniu. Z tego powodu osoba pracująca w tym zawodzie może liczyć na wyższą wypłatę niż psycholog szkolny czy więzienny. Jednak w tym przypadku bardzo ważne są renoma i zdobyte doświadczenie. Zarobki neuropsychologa mogą wynosić powyżej 10000 zł, choć średnia krajowa tego nie oddaje.

Psycholog policyjny – zarobki w służbach porządkowych

W policji pomoc psychologa jest nieoceniona. Osoba, która będzie dobra w swoim fachu, może liczyć na dość wysoką pensję. Zarobki psychologa policyjnego mogą wynosić nawet ponad 6000 zł brutto! Taka wypłata będzie się jednak wiązać z dużym doświadczeniem zawodowym.

Psycholog – ile zarabia w innych krajach?

Jakie są zarobki poza granicami Polski? Nie ważne, czy chodzi o psychologa biznesu, czy psychologa w szpitalu, wypłaty zwykle są wyższe, przynajmniej w krajach zachodnich. Na przykład w Niemczech taki specjalista może co miesiąc zarabiać nawet 22000 zł brutto, co daje ponad 260000 zł w skali całego roku.

Nic dziwnego, że wielu specjalistów emigruje, widząc, ile zarabia psycholog w innym kraju. Istnieje tylko jedna przeszkoda – znajomość języka obcego. W tym zawodzie bariera językowa jest szczególnie widoczna.

Ile zarabia psycholog? Różnie możliwości zarobków

Bazowa pensja psychologa nie jest wysoka, ale na to, ile zarabia psycholog, często mają wpływ również dodatkowe czynniki. Taka osoba może zająć się także prywatnymi konsultacjami, na których może wiele zarabiać, często nie wychodząc z domu.

Nie bez znaczenia jest też to, że renoma może oznaczać prowadzenie wykładów w korporacjach, a te mogą wiązać się z wypłatą rzędu kilku tysięcy złotych za jedno spotkanie. Dlatego, jeśli to twoja pasja, pamiętaj, że po takich studiach będziesz mieć różnorodne możliwości.

Najczęściej zadawane pytania

Ile zarabia początkujący psycholog?

Średnie zarobki w tym zawodzie wynoszą około 3800 brutto, czyli 2700 na rękę i na taką właśnie pensję może liczyć początkujący psycholog. Pensja psychologa jest oczywiście zależna od specjalizacji i od tego, czy osoba na tym stanowisku postanawia udzielać konsultacji prywatnych. Etaty w zakładach państwowych lub samorządowych – poradniach, szkołach – mogą być nawet trzykrotnie niższe.

Kto nie może być psychologiem?

Zgodnie z polskim prawem psychologiem może być wyłącznie osoba, która ukończyła jednolite (5-letnie) studia magisterskie na kierunku psychologia.

Ile zarabia psycholog sportu?

Psycholog sportowy w Polsce może liczyć na około 3029 złotych brutto wynagrodzenia.

Dodaj komentarz